Facebook Pixel Άρης - Πανιώνιος: Μεγάλο "διπλό" του Πανιωνίου - "Βύθισε" ακόμα περισσότερο τον Άρη!
| 2019-12-08 19:17:00

Μεγάλο "διπλό" του Πανιωνίου - "Βύθισε" ακόμα περισσότερο τον Άρη!

Σπουδαία νίκη των Κυανέρυθρων με 86-80.

Ο Πανιώνιος από την αρχή έδειξε ότι θα… παίξει με τον Σάμιουελς και αυτό τον βοήθησε να προηγηθεί με 0-6. Ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-6 στο τρίτο λεπτό, κρατώντς το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε με 23-19 και με 29-26, πριν ο Βεργίνης πάρει… φωτιά και αρχίσει να σκοράρει, οδηγώντας τον Πανιώνιο σε ένα σερί 9-0 για το 29-35 στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πιέσουν αλλά αυτό δεν είχε αποτέλεσμα σε πρώτη φάση. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 34-40 στο 18ο λεπτο, με τον Άρη να μειώνει χάρη στα τρίποντα του Φιτζπάτρικ (40-42). Οι άμυνες ήταν χαλαρές, ο Γκετσεβίτσιους στην εκπνοή μείωσε σε 47-49 σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου η επίθεση είχε τον πρώτο λόγο.

Με τον Βεργίνη να φτάνει στους 17 πόντους, ο Πανιωνιος μπήκε… ζεστός στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε την διαφορά στους 10 πόντους (49-59) στο 23΄και 30΄΄, με τον Άρη να έχει τεράστιο πρόβλημα στην αμυντική του λειτουργία.

Ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του μπήκαν με διαφορετική προσέγγιση στον αγώνα για να μειώσουν σε 54-59 στο 25ο λεπτό. Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στην συνέχεια, προκειμένου να μπορέσει να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας, με τον Καμαριανό να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας στους φιλοξενούμενους διαφορά εννέα πόντων (59-68) στο 30ο λεπτό.

Ο Πανιωνιος προηγήθηκε με 61-69, ο Μαρκόπουλος έκανε αλλαγές και αυτές βοήθησαν τον Άρη να αλλάξει την εικόνα του σε άμυνα και επίθεση. Οι «κίτρινοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-6 και έκαναν την ολική ανατροπή, προηγούμενοι με 78-75 στο 37ο λεπτό.

Ο Πανιώνιος βρήκε την ψυχραιμία του  και με ένα προσωπικό σερί 7-0 του Ντιούρεν, το σκορ έγινε 78-82 με 76 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με Ντραγκίσεβιτς ο Άρης μείωσε σε 80-82, με τον Βεργίνη να κερδίζει φάουλ στα 26΄΄ πριν το τέλος.

Ο παίκτης του Πανιωνίου έκανε το 80-84, ο Μόρις αστόχησε σε τρίποντο με τον Πανιωνιο να… τρώει αρκετά δευτερόλεπτα πριν ο Ντιούρεν κερδίσει φάουλ και διαμορφώσει το τελικό 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86.

ΠΗΓΗ: sdna.gr