Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Ήφαιστος Λήμνου:
| 2019-12-09 20:51:00

Με φόρα από τον Ολυμπιακό το 10/10 ο Παναθηναϊκός - Δεν είχε 100αρα, τώρα... Μπαρτσελόνα!

Οι Πράσινοι νίκησαν 87-74 τον αξιόμαχο Ήφαιστο Λήμνου.

Παναθηναϊκός - Ήφαιστος Λήμνου: Το δέκα στα δέκα στην φετινή basket league έκανε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας τον Ήφαιστο με σκορ 87-74 στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» , διατηρώντας το αήττητο σερί του. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά τους πράσινους παίζοντας πολύ καλή άμυνα κρατώντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για 30 λεπτά. Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 10-0 με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να υποχωρεί στο 5-5.

Πολύ καλός ήταν αμυντικά ο Ήφαιστος στο ξεκίνημα του αγώνα χαμηλά στο σκοράρισμα τους γηπεδούχους που πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Τζόνσον μετά από ασίστ του Παππά στο 5’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου που βρήκε τους πράσινους μπροστά με 5 (25-20).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και στην δεύτερη περίοδο με χαρακτηριστικά να είναι δύο συνεχόμενα στοπ του Διαμαντάκου στον ΝτεΣον Τόμας, με τον Αμερικανό να απαντάει με εύστοχο τρίποντο στο 14’ δίνοντας αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (34-26). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν υπομονετικοί και στην επίθεση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μολντοβεάνου και Λίτλ μείωσαν στους 4 (36-32), και στο καλάθι στην συνέχεια με τον Έβανς (36-34), με το ημίχρονο να λήγει στο 47-44.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι με το τριφύλλι να κάνει ένα σερί 7-0 για να πάρει διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (54-44). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και άλλο την διαφορά στους 13 (61-48), για να απαντήσει ο Ήφαιστος με δύο συνεχόμενα τρίποντα με Σταμάτη και Σμιθ μειώνοντας και πάλι στους 7 (61-54) δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, η οποία έληξε με τους πράσινους στο +9 μετά από λέι απ του Ράις (66-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 15 πόντων με τρίποντο του Ράις (72-57). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και πάλι την διαφορά για να έρθει το τελικό 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74

Πηγή: ebasket.gr