Facebook Pixel Sportdog.gr | Την... πάτησε ο ΠΑΟΚ με Μπεσίκτας! Τέλος το σερί
| 2019-12-10 21:32:00

Την... πάτησε ο ΠΑΟΚ με Μπεσίκτας! Τέλος το σερί

Έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε ήττα στο BCL.

ΠΑΟΚ: Εχασε στην Κωνσταντινούπολη από την Μπεσικτάς με 98-83 και περιορίστηκε στο 3-5 στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος “πλήρωσε” την κακή περιφερειακή άμυνα του στα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού (η Μπεσικτάς είχε 15/26 τρίποντα σε αυτό το διάστημα), βρέθηκε πίσω ακόμη και με 24 πόντους αλλά όταν αφυπνίστηκε στην τέταρτη περίοδο, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους εννιά.

Αν και άρχισε το παιχνίδι προηγούμενος με 6-1 στο 2', ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει για πολύ τον έλεγχο. Καθοδηγούμενη από τον ΜακΚίσικ που είχε οχτώ πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά, η Μπεσικτάς “έτρεξε” σερί 17-5 και προηγήθηκε με 18-11 στο 7'. Ο Αμερικανός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 11 και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο φινάλε της περιόδου με επτά (25-18). Το πρόβλημα του Δικεφάλου ήταν πρωτίστως αμυντικό όπως μαρτυρούν οι 25 πόντοι που δέχτηκε, με τους Τούρκους να μετρούν 4/4 τρίποντα.

Η Μπεσικτάς έβγαλε ακόμη περισσότερη ένταση στην άμυνα της και συνεχίζοντας να έχει υψηλά ποσοστά, άνοιξε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο. Στο 12' το σκορ ήταν 29-18 -ο ΜακΚίσικ είχε 15 πόντους με 6/6 σουτ- και στο 16' έγινε το 44-28. Με τον Ουίγκινς να του δίνει λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 9-2 στο επόμενο δίλεπτο (46-37) αλλά στο τέλος του ημιχρόνου είχε δεχτεί 51 πόντους και ήταν στο -10.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ αφού ο Γκότσερ με 4/4 τρίποντα σε δύο λεπτά, εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 (63-41) ενώ λίγο μετά η “ψαλίδα” άνοιξε στους 24 (71-47) και παρότι η ελληνική ομάδα έκανε ένα σερί 12-5 (76-59 στο 29') ήταν σε πολύ δύσκολη θέση. Ωστόσο μπήκε στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένος να κάνει την προσπάθεια του. Με ένα σερί 11-2 στα πρώτα τρία λεπτά μείωσε στους 11 (81-70), απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες και στο 37' (88-77). Ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμη και στους εννιά (92-83 στο 1:10 από το τέλος) αλλά δεν είχε πια χρόνο για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Άκπνιαρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4), ΜακΚίσιτς 24 (6), Θίοντορ 12 (8ρ, 11ασ.), Τοργκούτ, Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8, Γκοντούρ 5 (1), Σαβάς 7, Γιλντίζι 8 (2).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4), Νόουλς 11, Λιούις 9 (1), Σμιθ 6 (1), Ουίγκινς 25 (8ρ, 7κλ.), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6, Τσόχλας.