Facebook Pixel Ο Γιάννης κέρδισε μόνος του τους Γκρίζλις με 17 πόντους στην τελευταία περίοδο! (ΒΙΝΤΕΟ)
NBA
| 2019-12-14 08:42:00

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Γιάννης - Κέρδισε μόνος του τους Γκρίζλις με 17 πόντους στην τελευταία περίοδο! (vid)

Απίθανη νίκη για Μπακς και 17-0 σέρι!

Την 17η σερί νίκη τους πέτυχαν οι Μιλγουόκι Μπακς στην έδρα των Μέμφις Γκρίζλις, έχοντας και πάλι σε... οργιώδη κατάσταση τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Τα "ελάφια" απειλήθηκαν σοβαρά με ήττα από την ομάδα του εξαιρετικού Τζάρεν Τζάκσον και χρειάστηκε ο Γιάννης να κάνει απίστευτα πράγματα στην τελευταία περίοδο για να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο "Greek Freak" σημείωσε 17 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, την ώρα που όλοι οι Γκρίζλις πέτυχαν 19 για να οδηγήσει τους Μπακς σε επιμέρους 37-19 και στη νίκη με 127-114.

Ο Γιάννης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 37 πόντους με 9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής, αλλά και +26 στο σύστημα +/-.

Συμπαραστάτης του άξιος ήταν ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 12 πόντους, αλλά να αποχωρεί τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζάκσον ήταν εκπληκτικός με 43 πόντους και 9/15 τρίποντα - σημειώνοντας μάλιστα 26 πόντους στην τρίτη περίοδο- με τον Ντίλον Μπρουκς να προσθέτει 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-64, 95-90, 114-127

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 43 (9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κράουντερ 15 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 8 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπρουκς 19 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα), Χιλ 8, Άντερσον 5 (6 ριμπάουντ), Καμπόκλο 2, Μέλτον 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκούντουριτς

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 37 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίντλετον 26 (3), Μ. Λόπεζ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπλέντσο 12, Μάθιους 4, Γουίλσον 11 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Ρ. Λόπεζ 3, Χιλ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 6, Κόναγκτον 2