Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το... νησιώτικο ντέρμπι ο Ήφαιστος - Νίκη-ανάσα για το Ρέθυμνο
| 2019-12-14 17:45:00

Πήρε το... νησιώτικο ντέρμπι ο Ήφαιστος - Νίκη-ανάσα για το Ρέθυμνο

Ήφαιστος - Κολοσσός 72-64 και Ρέθυμνο - Ιωνικός 90-76.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνεχίζει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας της Basket League, καθώς μετά την νίκη της στην 11η αγωνιστική ανέβηκε στο 6-5. Την ίδια στιγμή, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη, που ήταν ανταγωνιστικό για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, υποχώρησε στο 4-7.

Ο σέντερ των γηπεδούχων, Σον Έβανς, σημείωσε άλλο ένα επιβλητικό double - double (14 πόντοι - 10 ριμπάουντ), με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να είναι πρώτος σκόρερ του Κολοσσού (12π.).

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν κλειστό και ισορροπημένο, με τον Κολοσσό να έχει απαντήσεις σε όλα τα... προβλήματα που του έβαζε ο Ήφαιστος (17-18 στο 10' και 37-33 στο 20'). Στο ημίχρονο οι σέντερ κυριαρχούσαν, αφού από την μία ο Σον Έβανς είχε 10 πόντους και από την άλλη ο Σταύρος Τουντζιαράκης μετρούσε 7 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πιο σταθεροί και «έχτισαν» καλές διαφορές στην επανάληψη, βρίσκοντας μεγάλα σουτ, σαν το τρίποντο του Δημήτρη Σταμάτη στο τέλος της τρίτης περιόδου. Από την άλλη, οι Ροδίτες είχαν 1/9 τρίποντα και 16 λάθη στο 30' και δεν μπορούσαν να είναι το ίδιο ανταγωνιστικοί (54-44). Στην τελική ευθεία η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο (61-51 στο 33' και 64-56 στο 36'), παρά τα επιμέρους «ξεσπάσματα» των φιλοξενούμενων και έφτασε μέχρι μια σημαντική νίκη, που είχε... άρωμα πλέι οφ (72-64).

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, που έδειξε ξανά ότι είναι... άλλη ομάδα στην έδρα της. Συγκεκριμένα, με τη νίκη επί του φορμαρισμένου Ιωνικού, το Ρέθυμνο ανέβηκε στο 4-7 και πήρε απόσταση από την τελευταία θέση. Την ίδια στιγμή, οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 6-5.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο δεκάλεπτο είχε αξιοσημείωτο στοιχείο τα τρία σερί τρίποντα του Μάρεϊ, την αποτελεσματικότητα του Μαυροκεφαλίδη, αλλά και τον τραυματισμό του Σάφτενααρ. Το σκορ ανέβηκε ψηλά και μετά από 10' το σκορ ήταν 26-21. Με τον Φράνκαμπ να μπαίνει στην εξίσωση, το Ρέθυμνο συνέχισε να σκοράρει κατά βούληση για το διψήφιο 37-27 στο 14'. Αν και οι Τζόουνς - Χαραλαμπόπουλος έδωσαν κάποιες λύσεις στους Νικαιώτες, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +10 (51-41) και τον Μάρεϊ να μετρά 18π.

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Μπαρτ που έβαλε τρία τρίποντα σε 5' και απαντούσε στον... καυτό Μάρεϊ για το 61-59 στο 25'. Ωστόσο, οι Κρητικοί έμειναν ψύχραιμοι και χάρη σε σουτ διαμορφώθηκε το 72-65 στο 30'. Σε κρίσιμο σημείο, ο Καμπερίδης έβαλε δύο σερί τρίποντα για τους γηπεδούχους γράφοντας το 80-69. Ο Μπαρτ πάλευε για τους Νικαιώτες, αλλά δεν αρκούσε και το Ρέθυμνο έφτασε στην επικράτηση με 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr