Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πάτησε" το... αγνώριστο Περιστέρι ο Κολοσσός, 100αρα και ο Ιωνικός
| 2019-12-21 17:50:00

"Πάτησε" το... αγνώριστο Περιστέρι ο Κολοσσός, 100αρα και ο Ιωνικός

Η έκπληξη της αγωνιστικής ήταν η άνετη νίκη του Κολοσσού.

Basket League: Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Κολοσσός στην Ρόδο κερδίζοντας με σκορ 101-84 το Περιστέρι, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-7, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων γνώρισε την τέταρτη ήττα της υποχωρώντας στο 8-4.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ακουμπήσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Κολοσσό να περνάει μπροστά με 3 πόντους με λέι απ του Μπρέιζελτον στο 6’. O Μπλέικ με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (16-16) στο τελευταίο λεπτό για να περάσουν μπροστά στην συνέχεια με βολές του Χάτσερ (16-18) με το δεκάλεπτο να λήγει με καλάθι του Μορέιρα (16-20).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα πέρασαν μπροστά με 2 (22-20). Η αμυντική συμπεριφορά του Κολοσσού οδήγησε σε πολλά λάθη το Περιστέρι με αποτέλεσμα να πάρει διψήφια διαφορά με λέι απ του Ντάνιελς (37-26) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδραση και βρέθηκαν στο -13 στην ανάπαυλα (48-35).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά στους 10 με τρίποντο του Γκρέι, με τον Κολοσσό να απαντά με συνεχόμενα τρίποντα από Μοραϊτη και Τσαλμπούρη εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ για να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά με τον Κρόμα με απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου να την φτάνει στους 20 πόντους που ήταν και η μέγιστη τιμή της (76-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σταθεροί και στην άμυνα και στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι για να έρθει τελικά η μεγάλη νίκη με το 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84

Έτρεχε με... 108 ο Ιωνικός!

Την έβδομη νίκη του στην φετινή basket league πήρε ο Ιωνικός κερδίζοντας με το επιβλητικό 108-74 τον Πανιώνιο στο “Σοφία Μπεφόν” βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-5. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να ακουμπούν την μπάλα στην ρακέτα με τους Μαυροκεφαλίδη και Σάμιουελς να είναι βασικοί εκτελεστές και τον Ιωνικό να έχει βραχεία κεφαλή (9-8) στο τέταρτο λεπτό. Οι κυανέρυθροι πέρασαν μπροστά με 5 πόντους με τον Σάμιουελς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 15-21 με τρίποντο του Βεργίνη.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (23-21), ενώ ο Μπαρτ με λέει απ τους έδωσε αέρα 6 πόντων στο 15’ (30-24). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Βεργίνη μείωσαν στον πόντο (40-39) με το ημίχρονο να λήγει στο 42-41.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη και με ένα μικρό σερί 5-0 έκαναν το 47-41 για να απαντήσει ο Βεργίνης από την περιφέρεια (47-44). Ο Ιωνικός ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Τζόουνς (57-45), ενώ στην συνέχεια πήγε μέχρι τους 20 πόντους με νέο τρίποντο από τον Λόρενς, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 76-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδας του Νίκου Βετούλα, η οποία με ένα επιμέρους 31-19 πήραν μια επιβλητική νίκη με το τελικό 108-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74

Πηγή: ebasket.gr