Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τρελός" Τζέιμς και νίκη-θρίλερ για ΤΣΣΚΑ - "100άρα" για Εφές - Ξανά "διπλό" για Βαλένθια!
| 2020-01-17 21:05:00

Έγιναν ματσάρες!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 94-90

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 94-90. Η ρωσική αρκούδα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κυριάρχησε και πήρε εύκολα τη νίκη. Ο Μάικ Τζέιμς γι ακόμη μία φορά “βομβάρδισε” την αντίπαλη άμυνα και τέλειωσε το ματς με 33 πόντους!

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον εξαιρετικό Σιλντς (6 πόντοι) προηγήθηκε με 8-3. Οι Βάσκοι συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και εκτόξευσαν τη διαφορά στους εννιά πόντους (12-21). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξύπνησε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και με σερί 10-0 και με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς (13 πόντοι) έφερε τούμπα το ματς (22-21). Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν κακές και σημειώθηκαν συνολικά 52 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-25).

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κώστα Κουφό να προσφέρει λύσεις (4 πόντοι) και να δίνει το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (38-34). Οι Ρώσοι κράτησαν τα ηνία του σκορ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπορούσε να ξεφύγει από την Μπασκόνια (52-46).

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εξαιρετική και κατάφερε να προηγηθεί με 17 πόντους (75-58). Η Μπασκόνια στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε σημάδια ζωής και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (88-80) και με τρίποντο του Χένρι μείωσε σε 88-83 59” πριν το φινάλε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 94-90.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-46, 75-58, 94-90

Ζενίτ – Βαλένθια 81-86

Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς κέρδισε στη Ρωσία τη Ζενίτ με 86-81. Οι νυχτερίδες ήταν καλύτερες κυρίως στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη. Μ΄αυτήν τους τη οι Ισπανοί έμειναν σε τροχιά πλέι οφ και συνεχίζουν να βρίσκονται στην όγδοη θέση της Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-4. Η Ζενίτ ξύπνησε και με πρωταγωνιστή τον Ρένφρο (5 πόντοι) έφερε τούμπα το παιχνίδι με σερί 8-0 (12-9). Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε και με πέντε πόντους (16-11), αλλά στο φινάλε της πρώτης περιόδου δέχθηκε σερί 9-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 20-16.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά που έχτιζε (25-27). Ο Μότουμ ήταν πολύ καλός στο δεύτερο δεκάλεπτο (σημείωσε 7 πόντους) και και οδηγούσε τους φιλοξενουμένους επιθετικά (34-40). Η Βαλένθια κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους (42-46).

Η Βαλένθια συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η Ζενίτ δεν παρατούσε το ματς (51-56). Η ρωσική ομάδα, όμως, έχασε τη συγκέντρωση της στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και το πλήρωσε. Οι νυχτερίδες με τον εξαιρετικό Μότουμ έτρεξε σερί 7-0 και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (51-63).

H Zενίτ δεν τα παράτησε και επέστρεψε ξανά στο ματς. Η ρωσική ομάδα ήταν εξαιρετική στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στους 3 πόντους (71-74). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά η Βαλένθια δεν έχανε το προβάδισμα της (76-79). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά οι “νυχτερίδες” πήραν τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-46, 51-63, 81-86

Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 101-74

“Πάρτι” έκανε η Αναντολού Εφές στο παιχνίδι με τη Βιλερμπάν. Η τουρκική ομαδα πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με 101-74. Η ομάδα του Αταμάν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ.

Για 3,5 λεπτά άντεξε η Βιλερμπάν στην Τουρκία κόντρα στην Αναντολού Εφές. Η γαλλική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ για λίγα λεπτά (10-7), αλλά στη συνέχεια έγινε έρμαιο των Τούρκων. Η Αναντολού Εφές από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της, καθώς σημείωσε 35 πόντους και έχτισε μία διαφορά της τάξεως των 13 πόντων (35-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα. Η Βιλερμπάν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31). Ο Σέιν Λάρκιν ήταν μαγικός στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να σημειώσει 19 πόντους από το πρώτο 20λεπτο. Με τέτοιο Λάρκιν η Εφές ήταν αδύνατο να απειληθεί και κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους (60-45).

Η Εφές συνέχισε να είναι καταιγιστική και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (75-54). Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά στάνταρ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 81-63 υπέρ των Τούρκων. Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και η Αναντολού Εφές πήρε εύκολα τη νίκη με 101-74.

Τα δεκάλεπτα: 35-22, 60-45, 81-63, 101-74

Πηγή: ebasket.gr