Facebook Pixel Μπρίντζι - ΠΑΟΚ: Απίστευτη αυτοκτονία για ΠΑΟΚ στο φινάλε και αποκλεισμός
| 2020-01-21 23:39:00

Αδιανόητη αυτοκτονία για ΠΑΟΚ στο φινάλε και αποκλεισμός (BINTEO)

Έχασε τζάμπα ένα δικό του παιχνίδι από την Μπρίντζι.

Μπρίντζι - ΠΑΟΚ: Δύο χαμένες βολές του Μπράουν στα τελευταία δευτερόλεπτα και το νικητήριο τρίποντο του Στόουν, πήραν τη νίκη μέσα από τα χέρια του ΠΑΟΚ και τα πήγαν σε αυτά της Μπρίντιζι (93-91). «Αντίο» για τους Θεσσαλονικείς στο BCL μετά και τα σημερινά αποτελέσματα...

O ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή ορεξάτος και καλά διαβασμένος στις αμυντικές αδυναμίες της Μπρίντιζι. Με τρίποντα από Σμιθ, Μπεστ και Μαργαρίτη, προηγήθηκε με 11-16 και στη συνέχεια, η είσοδος του Σόρτερ, που ήρθε «φουριόζος» από τον πάγκο, με 10 πόντους, τον έστειλε στο +11 (20-31).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιβάλλουν το τεμπό τους και όταν το έκαναν, μείωναν τη διαφορά. Με τρίποντα από Στόουν και Ζανέλι, μείωσαν σε 28-33, αλλά με Σόρτερ (14π.) και Μπράουν, ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +11 (32-43). Ο Καμπογκράντε, που ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 3/4 τρίποντα για τη Μπρίντιζι (40-43), αλλά ο ΠΑΟΚ, με τον Μπεστ που έφτασε τους 12 πόντους, έκλεισε το ημίχρονο, με το σκορ στο 45-53.

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε, αφού ο ΠΑΟΚ με εύκολα λάθη από Τσόχλα και Μαργαρίτη, επέτρεψε στη Μπρίντιζι να κλέψει μπάλες και να τρέξει και οι Ιταλοί στη συνέχεια, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους. Με Μπράουν, Ουίγκινς και Σόρτερ, ο ΠΑΟΚ κράτησε μέχρι το 61-68 και στη συνέχεια η Μπρίντιζι, με Ζανέλι και Γκασπάρντο, πέρασε μπροστά (73-71).

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες, πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να αρνείται να παραδοθεί. Το τρίποντο του Σμιθ για το 88-91, 21,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδειχνε να του δίνει τη νίκη, αλλά ο... Μπράουν είχε άλλη άποψη. Ο Μπανκς με δύο βολές, μείωσε σε 90-91 και στη συνέχεια, ο έμπειρος γκαρντ του ΠΑΟΚ, είχε 0/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με 11,4 να απομένουν. Ο Στόουν στην επίθεση των Ιταλών, έκανε το 93-91, 1,6 πριν το τέλος και έπειτα, ο Μπράουν, από το κέντρο, αστόχησε (αναμενόμενα) ξανά...

Δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.