Facebook Pixel Sportdog.gr | Άνετα η ΤΣΣΚΑ τη Βαλένθια - Νίκη-βόμβα της Μπάγερν με Μακάμπι!
| 2020-01-23 23:38:00

Άνετα η ΤΣΣΚΑ τη Βαλένθια - Νίκη-βόμβα της Μπάγερν με Μακάμπι!

ΤΣΣΚΑ - Βαλένθια 81-70 και Μπάγερν - Μακάμπι 80-68.

ΤΣΣΚΑ - Βαλένθια 81-70

Την 15η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 81-70 επί της Βαλένθια για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο ένα ξέσπασμα των Ρώσων στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να τους χαρίσει την νίκη.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βόιτμαν ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι (6-0) με τους Βαν Ρόσομ και Ντόρνεκαμπ να μειώνουν σε 6-5 για τους Ισπανούς. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς στο 6, με τον Κουρμπάνοφ να απαντά με τον ίδιο τρόπο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (15-15). Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή κατάσταση τον Βόιτμαν και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 3 πόντους (20-17).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου παίρνοντας το προβάδισμα (20-22), με τους γηπεδούχους να απαντάνε με συνεχόμενα καλάθια του Σαντ-Ρος (24-22). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο του Κολόμ στο 15’ (30-32) με τον Χάκετ να απαντάει για το 33-32. Οι νυχτερίδες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Βαν Ρόσομ (36-36) με τον Μάικ Τζέιμς να δίνει αέρα 3 πόντων στην ομάδα του με συνεχόμενες βολές (39-36), με τον Αμερικανό γκαρντ να διαμορφώνει το 42-39 του ημιχρόνου με το πρώτο του τρίποντο.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί ήταν οι Ισπανοί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους περνώντας μπροστά με τον Βαν Ρόσομ (44-45). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και πήρε προβάδισμα 7 πόντων με ένα επιμέρους 10-2 για το 54-47 στο 25’. Οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στους 9 πόντους με καλάθι του Χάινς (58-49), με τους Ισπανούς να βγάζουν αντίδραση μειώνοντας στους 4 με συνεχόμενα καλάθια του Εντούρ στο φινάλε της περιόδου (60-56).

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 13 πόντους με τρίποντο του Σαντ-Ρος (71-58) με επιμέρους σκορ 11-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε με τις νυχτερίδες να μην καταφέρνουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι για να έρθει το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 60-56, 81-70

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (1), Τζέιμς 14 (1), Φόγκτμαν 19 (5/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάκετ 10 (3), Σαντ-Ρος 11 (1), Κουφός 4, Χίλιαρντ 3 (1), Κουρμπάνοφ 8 (2), Χάινς 6, Μπέικερ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 6 (2), Μαρίνκοβιτς 7 (0/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Λαμπεϊρί 2 (8 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 16 (2), Μότουμ 5 (1), Ντούμπλιεβιτς 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Βίβες 9 (1),Σαν Εμετέριο, Ντόορνεκαμπ 7 (1).

Μπάγερν - Μακάμπι 80-68

Σπουδαία νίκη για την Μπάγερν, που υποχρέωσε στην 7η ήττα της στην φετινή Ευρωλίγκα την Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 80-68 στο Μόναχο. Οι Γερμανοί ήταν πολύ εύστοχοι στο περιφερειακό σουτ (10/20 τρίποντα) ενώ υπερίσχυσαν και στον τομέα των ριμπάουντ φτάνοντας στην 7η νίκη τους στην διοργάνωση.

Πολύ εύστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (14-7) στο πεντάλεπτο, με τους Ζίπσερ και Ντζέντοβιτς να έχουν από δύο τρίποντα. Η γερμανική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό το παιχνίδι ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Κόπονεν (19-9) με το δεκάλεπτο να λήγει με το 23-12 μετά από βολές του Χουέστις.

O ρυθμός του αγώνα έπεσε στην δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την Μακάμπι να καταφέρνει να μειώσει στους 8 με τρίποντο του Άαρον Τζάκσον στο 15’ (27-19). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και κατάφερε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράιαντ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (29-29), με το ημίχρονο να λήγει με την Μπάγερν να προηγείται με δύο μετά από καλάθι του Ζίπσερ στο φινάλε (35-33).

To παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην επανάληψη με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 24’ (39-41). Οι γηπεδούχοι πήραν και πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μπρέι (50-47), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με τους Γερμανούς στο +4 χάρη στο δεύτερο τρίποντο του Κόπονεν στο παιχνίδι (57-53).

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους (62-53), με την Μακάμπι να απαντά με τους Τζάκσον και Κοέν για το 62-58. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ αλλά οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις στην επίθεση διατηρώντας το προβάδισμα τους με τον Μονρό να κάνει το 71-66 με έμμεσο τρίποντο 3 λεπτά πριν το φινάλε. Ζίπσερ και Ντζέντοβιτς ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους για την Μπάγερν (77-68) ένα λεπτό πριν το φινάλε για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68

ΠΗΓΗ: ebasket.gr