Facebook Pixel Sportdog.gr | "Λύγισε" τον Προμηθέα στο... θρίλερ της Ρόδου ο Κολοσσός!
| 2020-01-25 17:38:00

"Λύγισε" τον Προμηθέα στο... θρίλερ της Ρόδου ο Κολοσσός!

Μεγάλη νίκη με 73-70.

Το παιχνίδι στη Ρόδο ήταν θρίλερ ολκής. Ο Κολοσσός κατάφερε να σταθεί όρθιος όμως, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια. Και παρά τις... αυτοκτονικές τάσεις που έδειξε στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε αυτό που ήθελε και ανέβηκε βαθμολογικά.

Με το αποτέλεσμα κόντρα στον Προμηθέα οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος σε σερί 4 ηττών και ανέβηκαν στο 6-11, την στιγμή που ο Προμηθέας υποχώρησε στο 11-6, παρά το γεγονός πως είχε ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως τα τρίποντα του Λίποβι στο τέλος δεν βρήκαν στόχο. Αγκμπελέζε (18π, 5ρ) και Κρόμα (15π) ηγήθηκαν για τους νικητές, με τον Ζερμέιν Λοβ να «μιλάει» στο τέλος με κρίσιμο καλάθι στα 16''. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης (20π, 8ρ) και Κασελάκης (19π, 7ρ), όμως δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (4-4, 3'). Γκρίφιν και Κρόμα ανέλαβαν δράση και ο Κολοσσός πέρασε μπροστά (8-4, 4'). Οι παίκτες του Λυκογιάννη έμειναν στο πλάνο τους και με τον Αγκμπελέζε ανέβασαν τη διαφορά (14-7, 6'). Ο Κρόμα ανέβασε την απόδοσή του και μαζί τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-9, 8'), κλείνοντας στο +11 το δεκάλεπτο.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας. Ένα επί μέρους 7-0 με μπροστάρη τον Αγραβάνη μάζεψε τη διαφορά για τους Πατρινούς (20-16, 13'). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον καλό ρυθμό τους και με τον Λίποβι μείωσαν σε απόσταση... βολής (24-22, 15'). Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε, δια χειρός Αγκμπελέζε και Κρόμα (38-24, 18'). Ο Ζερμέιν Λοβ φώναξε παρών και έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-24, 19'). Ο Αγραβάνης με 1/2 βολές έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου για το 34-25.

Ο Προμηθέας ανέβασε τον ρυθμό του, σε άμυνα και επίθεση και με τον Κατσίβελη μπροστάρη κατάφερε να μαζέψει νωρίς τη διαφορά (37-34, 22'). Η πιεστική άμυνα του Προμηθέα έφερε αποτέλεσμα και με τον Λίποβι να σουτάρει για τρεις το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (37-37, 23'). Κασελάκης και Λίποβι έβαλαν μπροστά στο σκορ τους Πατρινούς με το ξεκίνημα του αγώνα (39-42, 24'). Ο Κολοσσός έμεινε πιστός στο πλάνο του και με τον Αγκμπελέζε σημείο αναφοράς προσπέρασε ξανά (53-49, 29'). Το δεκάλεπτο μάλιστα, είχε την υπογραφή Ντάνιελς, που με κάρφωμα έγραψε το 55-52.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον καλό ρυθμό τους και μαζί το προβάδισμα με τον Γκρίφιν (60-56, 34'). Ο Κασελάκης σκόραρε και μείωσε για τον Προμηθέα (60-58, 35'). Ο Κολοσσός τιμώρησε τα λάθη του Προμηθέα και ανέβασε τη διαφορά με τον Κρόμα (64-58, 37'). Το θρίλερ στη Ρόδο συνεχίστηκε, με τον Κασελάκη να μειώνει στο καλάθι (66-64, 38').

Ένα γκολ-φάουλ του Μπρέιζελτον έφερε σε θέση ισχύος τον Κολοσσό (69-64, 1'04'' για το τέλος). Ο Προμηθέας ανέβασε την πίεση στην άμυνά του και μείωσε με τον Χολ και Αγραβάνη (71-70, 38'' για το τέλος). Ένα μεγάλο σουτ του Λοβ έφερε στο +3 τον Κολοσσό (73-70, 16'' για το τέλος). Ο Προμηθέας είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως τα τρίποντα του Λίποβι δεν βρήκαν στόχο, με τον Κολοσσό να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.