Facebook Pixel Ήφαιστος Λήμνου - Λαύριο: Απίθανη νίκη του Ηφαίστου με τρελό buzzer beater Πελεκάνου! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-01-25 17:45:00

"Αυτοκτόνησε" το Λαύριο - Απίθανη νίκη του Ηφαίστου με τρελό buzzer beater Πελεκάνου! (ΒΙΝΤΕΟ)

Συγκλονιστικό φινάλε και νίκη με 67-65 για τον Ήφαιστο!

Αυτό που συνέβη στη Λήμνο το απόγευμα του Σαββάτου (25/1) δεν υπάρχει! Το Λαύριο ήταν στο +16 (28-44) στο 25', είχε διψήφιες διαφορές και στην 4η περίοδο, αλλά... αυτοκτόνησε με τρόπο που δεν έχει προηγούμενο. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν 6/18 βολές στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτοί του Σωτήρη Μανωλόπουλου το εκμεταλλεύτηκαν με «επική» ανατροπή που σφραγίστηκε από buzzer beater τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου.

Μ' αυτή τη νίκη, ο Ήφαιστος πλέον έχει «σφιχταγκαλιάσει» την 5η θέση στην οποία είναι μόνος του με ρεκόρ 10-8, ενώ το Λαύριο με την... αυτοχειρία του έπεσε στο 8-9.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, το ξεκίνημα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη ήταν εκπληκτικό και διαμορφώθηκε γρήγορα διαφορά 16 πόντων (3-19). Η πρώτη περίοδος έκλεισε το με το διψήφιο 15-25 και τον Μουράτο να μετρά 11π., ενώ ανάλογο παρέμεινε το μοτίβο στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το 24-36 της ανάπαυλας.

Οι Λαυριώτες μπήκαν πολύ καλά και στο δεύτερο μέρος κι αυτό είχε ως συνέπεια να διαμορφωθεί ξανά +16 (28-44, στο 25') πριν ο Ήφαιστος κάνει ένα μικρό σερί και πλησιάσει σε 39-47. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σημαντική απόσταση (41-52) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λήμνου όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και το έδειξε μειώνοντας στον πόντο (56-57) με τρίποντο του Πελεκάνου. Ο Κάιλ Άλμαν το πήρε πάνω του με κρίσιμους πόντους, αλλά ακολούθησε τρομερή αστοχία στις βολές για το Λαύριο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει θρίλερ. Ο Μουράτος είχε 1/2, 8.5" πριν από το φινάλε, και ακολούθησε εύστοχο ζευγάρι για το 64-65. Ο Ντεκόζι είχε 0/2 και ο Μιχάλης Πελεκάνος έβαλε τεράστιο σουτ με τη λήξη για το 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr