Facebook Pixel Ράστα Βέχτα - ΑΕΚ: Νίκησε 81-70 και πήρε την πρόκριση η Ένωση
| 2020-01-29 23:02:00

"Πάρτι" στη Γερμανία - "Καθάρισε" τη Ράστα και πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλη νίκη με 81-70 για την Ένωση.

Νίκη-πρόκριση στην φάση των «16» του basketball champions league πήγε η ΑΕΚ στην Γερμανία, επικρατώντας με 81-70 επί της Ράστα Βέχτα. Η ένωση πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο μέρος, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους, με τους Γερμανούς να βγάζουν αντίδραση στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας μέχρι και τους 8.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Νίκο Ζήση να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στους κιτρινόμαυρους μετά από τεσσεράμισι λεπτά αγώνα (5-10). Το δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εκπληκτικό για την ένωση με τον Κέντρικ Ρέι να πηγαίνει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με λέι απ (5-16). Η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου με μπάζερ-μπίτερ τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου (13-29).

Όπως τελείωσαν την πρώτη περίοδο έτσι ξεκίνησαν και την δεύτεροι οι φιλοξενούμενοι με τους Τσάλμερς και Τολιόπουλο να ευστοχούν πίσω από τα 6,75 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 (13-35). H άμυνα της ΑΕΚ ήταν φανταστική με τον Ματσιούλις να πηγαίνει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με λέι απ (16-37). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με την ένωση να διατηρεί το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με το 31-51.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν την διαφορά μειώνοντας στους 15 πόντους με τρίποντο του Σίμσον στα μισά της τρίτης περιόδου (43-58). H AEK αντέδρασε και πήγε και πάλι στο +20 μετά από τρίποντο του Γιαννόπουλου και λέι απ του Τσάλμερς (47-67), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 49-67.

Οι Γερμανοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και έκαναν την αντεπίθεση τους στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας να μειώσουν στους 10 πόντους με τον Γιάνκοβιτς με έμμεσο τρίποντο να κάνει το 62-75. Η Ράστα Βέχτα μείωσε στους 8 μετά από πάρα πολύ ώρα με νέο τρίποντο του Σίμσον (67-75) τρία λεπτά πριν το φινάλε, δείχνοντας ικανή να κάνει την ολική επαναφορά. Γιάνκοβιτς και Σλότερ πήγαν την διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα με την ΑΕΚ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 70-81.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81

Ράστα Βέχτα (Κάγες): Ντι Λέο, Κέσενς 6, Γιανγκ 8, Χέρκενχοφ 5 (1), Σίμπσον 28 (4), Μέρφι 3, Ράφινγκτον 3, Γουέινραϊτ 8 (1), Ράισελ, Βαστούρια 9 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 7, Τσάλμερς 8 (1), Τολιόπουλος 6 (2), Ματσιούλις 5, Γιάνκοβιτς 14, Χρυσικόπουλος 10, Ζήσης 12 (2), Μαυροειδής 1, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 9 (2), Σλότερ 2, Γκραντ 7.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr