Facebook Pixel Ο ΠΑΟΚ είχε το… ρόπαλο. Νίκησε Πανελλήνιο ο Άρης
| 2011-01-30 19:39:00

Ο ΠΑΟΚ είχε το… ρόπαλο. Νίκησε Πανελλήνιο ο Άρης

Χωρίς να δυσκολευτεί ο ΠΑΟΚ πήρε μια άνετη αλλά και σημαντική νίκη στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 86-67.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό του και δεν επέτρεψε στον Ηρακλή να προβάλει αντίσταση. Οι φιλοξενούμενοι γρήγορα - γρήγορα χάρη σε τρίποντο του Γκρέι πήραν προβάδισμα 7 πόντων (6-13) και δεν κινδύνεψαν σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +25 (20-45), ενώ λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ έπειτα από τρίποντο του Σμους Πάρκερ ήταν 39-55 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-59. Το ταμπλό μετά το τέλος του ματς έδειξε 67-86 για τον "Δικέφαλο", ο οποίος πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 20-45, 41-59, 67-86

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 5, Πάρκερ 26(2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 5, Κορπίβιτσα, Δέσπος 4, Κόλεμαν 4, Ηλιάδης, Επταβίτσιους 14(1), Λαμπρόπουλος 7.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 24(3), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 2, Ντόζιερ 13, Γκρέι 14(2), Παπαδόπουλος 7, Γιαννακίδης 9(3), Γκεγκέφσκι 15(2).

Άρης – Πανελλήνιος 73-63

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο 10λεπτο (15-20) στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλεξάνδρειο, αλλά οι «κίτρινοι» με ένα 6-0 προηγήθηκαν με 22-21 στο 14` και μάλιστα η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους (34-27), πριν το 34-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μία διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο +14 (73-59) στο 28ο λεπτό και χωρίς κάποιο πρόβλημα στο τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-29, 56-45, 73-63.

ΑΡΗΣ: Τόμας 13, Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος, Τσαιρέλης, Χατζηβρέττας 5 (1), Μπράουν 10 (2), Ταπούτος 11 (1), Τάκερ 19 (2), Χαραλαμπίδης 6, Σλούκας 4.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Μπέιλι, Καλαιτζής, Κράμπενχοφ, Σμιθ 30 (11ρ.), Ούντριχ 9 (2), Σκλάβος 2, Φράνσις 14, Όστοιτ; 2, Κομποδιέτας 4.