Facebook Pixel Ναι, μπορούν και χωρίς ΛεΜπρόν!
| 2012-01-06 09:08:00

Ναι, μπορούν και χωρίς ΛεΜπρόν!

Μάχη μέχρις εσχάτων στη ματσάρα της Ατλάντα, όπου οι Χιτ χωρίς τους ΛεΜπρον και Ουέιντ στη σύνθεσή τους, αλλά με έναν εκπληκτικό Μπος, πήραν μετά από τρεις παρατάσεις (!) το ματς κόντρα στους Χοκς.

Οι Χοκς φέτος είναι προετοιμασμένοι να κάνουν μια από τις καλύτερες σεζόν τους τα τελευταία χρόνια. Έτσι και απόψε, αφού βρήκαν τους Μαϊάμι Χιτ να τους επισκέπτονται χωρίς τους τραυματίες ΛεΜπρόν Τζέιμς και Ντουέιν Γουέιντ, προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν μια μεγάλη νίκη.

Και θα το κατάφερναν, αφού βρέθηκαν να προηγούνται 93-90 έξι δέκατα του δευτερολέπτου (0.06'') πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ωστόσο, λογάριαζαν χωρίς τον δαιμόνιο Κρις Μπος που σηκώθηκε από τα 8 μέτρα και ευστόχησε σε τρίποντο, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Το ματς έδειχνε από την αρχή ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, πήγαινε πόντο-πόντο, κάτι που δεν άλλαξε ούτε στην πρώτη παράταση με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (99-99), ούτε στη δεύτερη (109-109), και έτσι οδηγήθηκαν για τρίτη φορά σε έξτρα 5λεπτο, όπου οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν και λύγισαν.

Δεν πέτυχαν ούτε ένα πόντο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 7-0 και κέρδισαν τελικά 116 – 109, κάνοντας τους δύο μεγάλους απόντες (στις παρακάτω εικόνες) να πανηγυρίζουν μέσα στο Φίλιπς Αρίνα.

Κορυφαίος για τους Χιτ ο Μπος με 33π., 14 ριμπ. και 5 ασίστ, αλλά και ο Μάριο Τσάλμερς (29π., 7 ριμπ., 8 ασίστ) που "ανάστησε" τους Χιτ στην πρώτη παράταση κάνοντας ότι και ο Μπος στο τέλος του αγώνα, πέτυχε τρίποντο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Για τα "γεράκια" είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος, αφού όλοι άφησαν την ψυχή τους στο παρκέ, ωστόσο οι Τζο Τζόνσον (20π.) και Τζος Σμιθ (17π., 13 ριμπ.) ήταν οι τοπ σκόρερς.

Ατλάντα Χοκς – Μαϊάμι Χιτ 109 – 116

Τα δωδεκάλεπτα: 19 -22, 30-32, 21-14, 23-25, 6-6, 10-10, 7-0

Πηγή: gazzetta.gr