Facebook Pixel Mπορεί να προκριθεί!
| 2012-01-31 22:56:00

Mπορεί να προκριθεί!

O Άρης επικράτησε με 77-60 επί της Βιλερμπάν και πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης δείξει ξεκάθαρα πως μπορεί να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να προηγηθεί με 18-12 μετά το αρχικό  4-7 της Βιλερμπάν, με τους Ντέιβις και Κερούς να είναι εκπληκτικοί στην επίθεση, ενώ αμυντικά οι «κίτρινοι» κατάφεραν να κλείσουν τα ατού  των Γάλλων. Οι παίκτες του Αλεξανδρή συνέχισαν να κυριαρχούν και προηγήθηκαν με 22-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου αλλά και με 26-14 στο 11ο λεπτό. Η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε μία χαλάρωση των παικτών του ΑΡΗ, μπόρεσε να… τρέξει μπροστά και να προηγηθεί με 31-32 στο 16ο λεπτό.

Οι «κίτρινοι» κατάφεραν τελικά να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 35-34. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Αλεξανδρήμπήκαν και πάλι δυνατά για να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και το κατάφεραν με σκληρή άμυνα αλλά και καλές επιθετικές επιλογές. Η Βιλερμπάν είχε πρόβλημα, το οποίο προκάλεσε ο ΑΡΗΣ ο οποίος ξέφυγε με 47-38 και έκλεισε μπροστά στο 30ο λεπτό με 56-48. Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο, με κορυφαίο τον Μαυραειδή και διατήρησε την διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας προηγούμενος με 66-56 στο 35ο λεπτό, φτάνοντας θριαμβευτικά στο τελικό 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 16 (5), Τσαιρέλης 4, κερούς 9 (2), ντέιβις 19 (1), Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 7, Μάλντροου 6 (11ρ.), Βεργίνης 11 (2), Δήμας.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Άρμστρονγκ 9, Λακόμπ 7, Βέστερμαν, τσαλρς 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4 (1), Τόμπσον 10,Τίλι 17, Γκος 10 (2).

Πηγή: Allaboutaris.gr