Facebook Pixel Τζάμπα ξανάπαιξαν!
| 2011-02-09 19:42:00

Τζάμπα ξανάπαιξαν!

Πανηγυρικά προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε και στο δεύτερο ημιτελικό του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με 89-61 (σ.σ. 60-79 το πρώτο ματς).

Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκαν για τους «ερυθρόλευκους» ο Έρτσεγκ με 17 πόντους, ο Μπουρούσης με 16 και ο Σπανούλης με 14.  Για τον «Δικέφαλο» 16 πόντους σημείωσε ο Μάρσαλ και 12 ο Παπαδόπουλος.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, καλό παιχνίδι είδαμε μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς τόσο μπόρεσαν οι Θεσσαλονικείς να κοντράρουν τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, 1.5 λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν 15-15, ωστόσο με συνεχόμενους πόντους του Έρτσεγκ και ένα τρίποντο του Παπαλουκά, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σπανούλη και τον Παπαλουκά στο παρκέ ο Ολυμπιακός έτρεχε περισσότερο και κατάφερε γρήγορα να αυξήσει την διαφορά. Στην επιθετική συνεισφορά των δύο «κοντών», προστέθηκαν και οι πόντοι του Έρτσεγκ και έτσι το ματς… τελείωσε. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε μάταια να βρει τον Παπαδόπουλο μέσα στην ρακέτα, σκόραρε δύσκολα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +19 (48-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπουρούση συνέχισαν να σκοράρουν χωρίς τέλος, τη στιγμή που οι παίκτες του «Δικεφάλου» έδειχναν να τα έχουν παρατήσει. Όλοι πλην των Μάρσαλ και Παπαδόπουλου, οι οποίοι όμως ήταν αδύνατον να γυρίσουν το ματς και έτσι το 89-61 ήταν… αναπόφευκτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-31, 71-45, 89-61

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 17, Σπανούλης 14, Τεόντοσιτς 4, Μπουρούσης 16, Κέσελ 4, Κατσίβελης, Μαυροκεφαλίδης 10, Χαλπερίν 9, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 4

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 16, Καλαμπάκας 4, Αράπης 4, Μακ Γκραθ, Αποστολίδης 6, Δέδας, Ντόζιερ 4, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 12, Γιαννακίδης 2, Καλες 6, Γκετσέφσκι 3