Facebook Pixel Και αυτό δύσκολο το έκανε!
| 2011-02-12 19:16:00

Και αυτό δύσκολο το έκανε!

Ο Άρης έκανε για ακόμα μία φορά τα εύκολα δύσκολα και παρά το γεγονός, πως προηγούταν του Ηλυσιακού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, τελικά πήρε τη νίκη στην παράταση με 84-79. Νέα… παράταση κέρδισε και ο Ντρούκερ, ο οποίος αποδοκιμάστηκε στο τέλος.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Ταπούτος και Τόμας με 16 πόντους, αλλά και ο Χαραλαμπίδης με 15. Μάλιστα, ο τελευταίος πέτυχε και ένα καθοριστικό τρίποντο στην παράταση. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Κυρίτσης, που σταμάτησε στους 18 πόντους.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αν δεν υπήρχε το… blackoutτων τελευταίων λεπτών, θα μιλάγαμε για μία εύκολη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισαν προηγούμενοι με 22-16. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, κάτι που τους βοήθησε να… ξεφύγουν στο σκορ με 13 πόντους (37-24).

Στην τρίτη περίοδο ο Ηλύσιακός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του, όμως ο Άρης εμφανίστηκε σοβαρός και παρά την αστοχία του στην επίθεση και κυρίως στα σουτ τριών πόντων, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με διαφορά δέκα πόντων (50-40). Με το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν 60-51, όμως κάπου εκεί αποφάσισαν να… αποσυρθούν. Με πολλά λάθη στην άμυνα και στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μπουν και πάλι στο παιχνίδι και να μειώσουν σε 62-61. Έτσι λοιπόν, στο τελευταίο λεπτό η αγωνία «χτύπησε» κόκκινα, αφού οι δύο ομάδες βάραγαν συνεχώς βολές. Κανένας όμως δεν κέρδισε, καθώς φτάσαμε στο 65-65 και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί ο Ηλυσιακός αν και ξεκίνησε καλά, δεν άντεξε και τελικά γνώρισε την ήττα με 84-79. Αυτό που κρατάμε όμως, είναι τα… σκαμπανεβάσματα, για ακόμα μία φορά, στην απόδοση του Άρη, ο οποίος μετέτρεψε σε θρίλερ, μία εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-24, 50-42, 65-65 (κ.α.), 84-79

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 11 (2), Ταπούτος 16 (12ρ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 15 (1), Μπορόβνιακ 8, Χρυσισκόπουλος 5 (1), Σλούκας 5 (1), Τόμας 16 (17ρ.)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (2), Ουέμπ, Κυρίτσης 18, Χατζής 5 (1), Παπαντωνίου 1, Κουκουλάς 6, Τόντιτς, Κασελάκης 6, Μπάξτερ 13 (1), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 14 (11ρ.)