Facebook Pixel «Κολοσσιαία» νίκη!
| 2011-02-12 19:51:00

«Κολοσσιαία» νίκη!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει ούτε προπόνηση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, τον οποίο και νίκησε με 92-56 στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Το μυαλό όλων στο «τριφύλλι» είναι πλέον στο κρίσιμο ματς της Πέμπτης με την Κάχα Λαμποράλ, όπου και θα κριθεί η πρωτιά για το TOP16 της Ευρωλίγκα.

Όσον αφορά το ματς με τους Ροδίτες, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με τον Σάτο να αγωνίζεται περισσότερο από όλους (29.44’’). Όσον αφορά τους πόντους, πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νίκολας με 14 πόντους και 4/10 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν ο Περπέρογλου με 12 και ο Τσαρτσαρής με 11.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Ο Κολοσσός μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον ΠΑΟ μόνο για ένα δεκάλεπτο και αυτό ήταν το πρώτο. Οι πρωταθλητές δεν ξεκίνησαν ζεστοί και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τους βρει μπροστά στο σκορ με 22-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά και αυτό φάνηκε από το γρήγορο 8-0, που έκανε το σκορ 30-20 (στο 13'). Οι «πράσινοι» παίζοντας με τον Βουγιούκα και κάνοντας πολλά ελεύθερα σουτ, κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγούνται με 50-28.

Με το +22 πλέον, τα επόμενα δύο δεκάλεπτα ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο σε όλους τους «μικρούς» και ξεκούρασε τους βασικούς ενόψει της δύσκολης αναμέτρησης της Πέμπτης. Αυτό βοήθησε τον Κολοσσό να μην… χάσει το μέτρημα και να ηττηθεί μόνο με 92-56, το οποίο θα μπορούσε να ήταν και χειρότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-28, 65-42, 92-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 8 (2), Περπέρογλου 12 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 9 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 7, Μπόγρης 4, Ζούμπος 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Π. Καλάθης 6 (2), Καυκής 2, Τζόρνταν 4, Πάνος 10, Μανωλόπουλος 3 (1), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4, Τσάμης 4, Παππάς 3 (1), Γκόλεματς 11 (1), Γεωργαλής 6, Ιβάνοβιτς 3 (1).