Facebook Pixel Έτσι, για να τον θυμόμαστε!
| 2011-02-13 20:09:00

Έτσι, για να τον θυμόμαστε!

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα διατηρήθηκε το Μαρούσι, μετά τη σπουδαία νίκη του με 76-63 επί της Καβάλας στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε» η αυλαία της 17ης ημέρας στην Α1 Ανδρών. Κορυφαίος ο Κόμματος, που αποχωρεί όμως από την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Στο αποχαιρετιστήριο λοιπόν παιχνίδι του με τη φανέλα του Αμαρουσίου, καθώς θα συνεχίσει στην τουρκική Μερσίν, ο Νέστορας Κόμματος φρόντισε να αφήσει τη «σφραγίδα» του με 26 πόντους (5/9 τρίποντα) και να οδηγήσει εκ του ασφαλούς το σύνολο του Βαγγέλη Αλεξανδρή στην 11η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το Μαρούσι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο απειλήθηκε από την Καβάλα. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρη… επανήλθαν, σοβαρεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική, για τη συνέχεια, νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-25, 53-48, 76-63

Οι συνθέσεις:

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 15 (15ρ.), Ακεψιμαϊδης 2, Χουέρτας 9 (2), Χαριτόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 18 (2), Κλεμέντε, Κόμματος 26 (5), Τσόντζος.

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜάκΙντος 2, Παλάσιος 21 (1), Κοστόφ, Χαφ 1, Στεφανίδης, Σίμονς 17, Γεωργάκης 1, Γιόροβιτς 19 (3), Καραποστόλου 2, Αγγελόπουλος.