Facebook Pixel Toυλάχιστον τον έστειλε Europa
| 2012-11-22 00:36:00

Toυλάχιστον τον έστειλε Europa

Η Άρσεναλ πήρε τη νίκη με 2-0 στο Λονδίνο κόντρα στη Μονπελιέ και το μόνο θετικό για τον Ολυμπιακό από αυτό το αποτέλεσμα είναι ότι τουλάχιστον εξασφάλισε την πρόκριση στο Europa League.

Μπορεί στον Ολυμπιακό να κοίταζαν μόνο το δικό τους ματς, ωστόσο είχαν την έννοια τους και στο Λονδίνο όπου η Άρσεναλ υποδεχόταν την Μονπελιέ. Οι Γάλλοι με νίκη έμπαιναν ξανά στο παιχνίδι για το Europa League, αν ο Ολυμπιακός δεν έφευγε με αποτέλεσμα από την Γερμανία, ενώ οι Άγγλοι με το «τρίποντο» θα έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση.

Η ομάδα του Βενγκέρ είχε την κατοχή, πίεζε τους Γάλλους, όμως οι πολλές ευκαιρίες δεν έγιναν γκολ με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει πως η Άρσεναλ θα κατάφερνε κάποια στιγμή να βρει δίχτυα και να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε.

Αυτό έγινε στην επανάληψη με τον Γουίλσιρ στο 49΄ να ανοίγει το σκορ και να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για την ομάδα του. Έτσι στο 63΄ Ο Ποντόλσκι κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 2-0 και έστειλε την Άρσεναλ στους «16» της διοργάνωσης.