Facebook Pixel Βρε τον… μασκαρά τον Ιάκομπ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-03-05 22:25:00

Βρε τον… μασκαρά τον Ιάκομπ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Άρης ήταν καλύτερος, όμως ο Ηρακλής νίκησε 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με γκολ του Ιάκομπ στο 87’. Εξαιρετικός ο Ελευθερόπουλος, απίστευτα... φλύαροι οι "κίτρινοι".

Ο Βίκτωρ Ιάκομπ ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Άρη και τον Ηρακλή, καθώς στο 87’, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, σκόραρε και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 1-0.

Με τη νίκη αυτή ο «Γηραιός» έφτασε τους 32 βαθμούς και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή του, ενώ ο Άρης με τη νέα ήττα απομακρύνθηκε και άλλο από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Το πιο ενδιαφέρον είναι όμως, πως με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής προσπέρασε στην βαθμολογία τους "κίτρινους" και πλέον ελπίζει ακόμα και σε εξάδα!

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και νωρίς -  νωρίς είχαμε κάποιες καλέ ευκαιρίες. Πριν τη ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού ο Πίτου Γκαρσία απείλησε τον Σηφάκη με μακρινό σουτ, το οποίο έφυγε πάνω από την εστία, ενώ στο 2’ ο Νέτο με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή, τράνταξε το δοκάρι του Ελευθερόπουλου.  Ο επιθετικός των «κιτρίνων» είχε άλλη μία καλή στιγμή δύο λεπτά αργότερα, όταν αυτή τη φορά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, έφυγε λίγο πάνω από την εστία. Κάπου εκεί όμως… τέλειωσε το πρώτο μέρος. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ κακός και το μόνο που αξίζει να θυμόμαστε, είναι τα σουτ των Μπομπαντίγια και Ντανίλο στο 39’ και 43’, τα οποία πέρασαν άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ήταν αυτός που είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σχεδόν και στα 45 λεπτά έπαιζε τον Ηρακλή στο μισό γήπεδο, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ  ή να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι «κίτρινοι» απείλησαν και πάλι με κάποια μακρινά σουτ, όπως αυτά των Νέτο και Μπομπαντίγια, όμως ο Ελευθερόπουλος που ήταν σε εξαιρετική ημέρα, δεν είχε κανένα πρόβλημα. Σε καλή κατάσταση ήταν όμως και ο Σηφάκης, ο οποίος στο 82’ έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις. Αρχικά έδιωξε το σουτ του Σολτάνι και εν συνεχεία απέκρουσε το σουτ του αμαρκάριστου Ζερκά μέσα από την περιοχή.

Ωστόσο, ο πορτιέρο των «κίτρινων» δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 87’, όταν ο Ιάκομπ μπήκε ωραία στην περιοχή, απέφυγε και τον ίδιο και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Το live του sportdog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

87' Γκολ για τον Ηρακλή. Ύστερα από ωραία κάθετη, ο Ιάκομπ μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Σηφάκη και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 0-1

83' Αλλαγή για τον Ηρακλή.
Ο Ιάκομπ πήρε την θέση του Επαλέ.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Σολτάνι κάνει το σουτ από τα πλάγια ο Σηφάκης αποκρούει, όμως η μπάλα πάει στον Ζερκά. Ο άσος του "Γηραιού" μπαίνει στην περιοχή, αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι επιχειρεί νέο σουτ, όμως ο Σηφάκης αποκρούει εκ νέου...

77' Απευθείας φάουλ του Νέτο, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο πορτιέρο του Ηρακλή

75' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μενδρινός πήρε την θέση του Καστίγιο.

74' Σουτ του Νέτο έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ

72' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μαχόπ πήρε την θέση του Καϊτά.

61' Πιέζει ο Άρης για το γκολ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Ντανίλο πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως ο Ελευθερόπουλος και πάλι μπλόκαρε

57' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Κόκε κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και παίρνει ύψος, αλλά ο Ελευθερόπουλος με δυσκολία μπλοκάρει

54' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Τόχα πέρασε στην θέση του Πρίττα

47' Καλό σουτ του Μπομπαντίγια, πετάγεται και αποκρούει ο Ελευθερόπουλος

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45'+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Μετά το δυνατό ξεκίνημα και τον γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο... βαρεθήκαμε. Ελπίζουμε στην επανάληψη να δούμε κάτι καλύτερο.

43' Νέα καλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντανίλο επιχειρεί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα όμως φεύγει δίπλα από το δοκάρι

39' Ωραία κίνηση και σουτ του Μπομπαντίγια έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

29'
Άλλη μία κάρτα στο ματς, αυτή τη φορά για τον Άρη και στον Καστίγιο

25' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά...

19' Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη

17' Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία

4' Νέα καλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κόκε κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια

2' Μεγάλη στιγμή για τον Άρη. Ο Κόκε με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τραντάζει το δοκάρι του Ελευθερόπουλου

1' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Γκαρσία, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Σηφάκη

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Γιάννης Μιχαλήτσιος): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Γκιάρο, Λαζαρίδης, Πρίττας (53' Τόχα), Περέιρα, Νέτο (87' Τσέζαρεκ), Κόκε, Καστίγιο (75' Μενδρινός), Μπομπαντίγια

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Κανακούδης, Χοσέμι, Παπαστεριανός, Ντάνι, Κυριαζής, Πίτου, Καϊτά (73' Μαχόπ), Ζερκά, Μάρα (60' Σολτάνι), Επαλέ

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης»