Facebook Pixel Επιτέλους γκολ και τρεις βαθμοί στο… Τσουκάλι (BINTEO)
| 2011-03-09 20:13:00

Επιτέλους γκολ και τρεις βαθμοί στο… Τσουκάλι (BINTEO)

Με ηγέτη τον Πάμπλο Κοντρέρας (έβαλε το πρώτο γκολ, ενώ είχε και σκοράρει και στον πρώτο γύρο) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα επικρατώντας στην Τούμπα του Εργοτέλη με 2-0 (το 2ο ο Τσουκαλάς),στο εξ αναβολής ματς της 23ης αγωνιστικής.

Ο Εργοτέλης δίκαια φωνάζει για το πέναλτι που δεν έδωσε ο Λαμπρόπουλος στο 50` στο μαρκάρισμα του Σνάουτσνερ στον Λεάλ. Με τη σειρά του βέβαια και ο «Δικέφαλος» έχει παράπονα για το ανύπαρκτο οφσάιντ με το οποίο κόπηκε ο Σαλπιγγίδης στο 45`, σε ένα ούτως ή άλλως πολύ κακό ματς...

Οι ομάδες είχαν ουσιαστικά από ένα καλό διάστημα σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ πλην της φάσης του γκολ έφτασε κοντά στο 2-0 με το ωραίο σουτ του Κουτσιανικούλη. Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα αλλά ό,τι και να έκανε… έπεφτε πάνω στον «ογκόλιθο» Κοντρέρας που κράτησε το 1-0 στο σουτ του Βερπακόφσκις.

Από το 70`και μετά ποδόσφαιρο δεν είδαμε πάντως, καθώς λόγω των διακοπών δεν υπήρχε ρυθμός. Έστω κι έτσι, στο 86` ο Τσουκαλάς πήρε την ασίστ από τον «Μούσλι» και με μια βολίδα έκανε το 2-0, «καθαρίζοντας» εκεί το ματς, ενώ ο Μούσλι έχασε και τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις.

Το φιλμ του αγώνα

90+5` Λήξη του αγώνα

90+4` Τετ-α-τετ με τον Δασκαλάκη ο "Μούσλι", από την κάθετη του Κοντρέρας, σούταρε ψηλά άουτ

88` Καρέλης αντί Ρομάνο

87` Έτο αντί Κουτσιανικούλη

86΄ Γκολ: Κάθετη πάσα του Μουσλίμοβιτς στον Τσουκαλά, ο οποίος κεραυνοβολεί τον Δασκαλάκη και πετυχαίνει το 2-0 με το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα

80` Κίτρινη ο Ελ Ζαρ

79` Κίτρινη ο Χίμπλινγκερ

76` O ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Σασιασβίλι

74` Αλλαγή. Ο Γιαλούσης στη θέση του Βίσιο

73` Αλλαγή. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη

70` Φάουλ του Λίνο από αριστερά, ο Μουσλίμοβιτς δεν μπόρεσε, ο Σάλπι αιφνιδιάστηκε δεν έκανε καλό κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

68` Ο Κοντρέρας έβαλε σωτήρια την κόντρα στον Μπούντιμιρ και έσωσε το 1-1

66` Φοβερή ατομική ενέργεια του Κουτσιανικουλη από αριστερά που άδειασε τον Σασιασβίλι και μπήκε στην περιοχή, αλλά σούταρε στην έξω πλευρά των διχτύων

63` Kίτρινη κάρτα στον Λίνο

59` Γύρισμα του Ρομάνο από τη γραμμή δεξιά, σουτ στην κίνηση του Βερπακόφσκις, έδιωξε σωτήρια προ της εστίας ο Κοντρέρας σε κόρνερ

57` Αλλαγή. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Φωτάκη

50` Ο Σνάουτσνερ έσπρωξε με το αριστερό χέρι και έριξε τον Λεάλ κάτω μέσα στην περιοχή, "παίζετε" είπε ο Λαμπρόπουλος

46` Έναρξη δευτέρου μέρους

45+2` Λήξη του πρώτου μέρους

45+1` Δυνατό σουτ του Μπούντιμιρ μέσα από την περιοχή και δεξιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

45` Πάλι ο βοηθός έκοψε τον Σαλπιγγίδη,αλλά αυτή τη φορά ήταν εμφανώς σε κανονική θέση ο φορ του ΠΑΟΚ. Λάθος υπόδειξη

41` Αναγκαστική αλλαγή. Ο Βερπακόφσκις αντί του τραυματία Ρομάνο

39` O βοηθός έκοψε τον Σαλπιγγίδη με οφσάιντ, ενώ έβγαινε με τον Δασκαλάκη μόνος. Οριακή φάση

36` Βολέ με το αριστερό του Κουτσιανικούλη έξω από την περιοχή, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Δασκαλάκης

19` Γύρισμα του Λεάλ από δεξιά, ο Φραγκουλάκης δεν μπόρεσε και ο Κοντρέρας απομάκρυνε την μπάλα

17` Γκολ: Φάουλ του Λίνο από αριστερά, κεφαλιά του Κοντρέρας από το ύψος του πέναλτι, στα δίχτυα

15` Κίτρινη κάρτα στον Λεάλ

7` Κόντρα του ΠΑΟΚ, ο Φωτάκης βρήκε τον Σαλπιγγίδη, που σούταρε από τα δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη