Facebook Pixel Πήραν κεφάλι Πόρτο, Βιγιαρεάλ, ήττα για Λίβερπουλ
| 2011-03-10 23:07:00

Πήραν κεφάλι Πόρτο, Βιγιαρεάλ, ήττα για Λίβερπουλ

Πόρτο και Βιγιαρεάλ ήταν οι μεγάλες κερδισμένες των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Europa League.

Oι «δράκοι» νίκησαν 1-0 στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με τέρμα του Γκουαρίν, ενώ η Βιγιαρεάλ με γκολ του Νιλμάρ στο 90+4` νίκησε 2-3 στο «Μπάι Αρένα» τη Λεβερκούζεν.

Στην Μπράγκα η Λίβερπουλ ηττήθηκε 1-0 από την Μπράγκα. Οι Πορτογάλοι κέρδισαν χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Αλαν, το οποίο κέρδισε ο Μοσορό από τον Κυργιάκο. Τέλος, στο Αϊντχόβεν η Ρέιντζερς πήρε 0-0 από την τοπική ομάδα.

Στο πιο ωραίο ματς της βραδιάς, στο Λεβερκούζεν-Βιγιαρεάλ, ο Κάντλετς με σουτ στο 33` έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Τζουζέπε Ρόσι ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 68` ο Νιλμάρ έκανε το 1-2, ενώ στο 72` ισοφάρισαν οι «ασπιρίνες» με εξαιρετικό τέρμα του Κάστρο. Τη νίκη στους Ισπανούς έδωσε και πάλι ο Νίλμαρ με γκολ στο 94ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση.