Facebook Pixel Δεν άλλαξε και τίποτα ή άλλαξε;
| 2011-03-12 20:14:00

Δεν άλλαξε και τίποτα ή άλλαξε;

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-1 της Ξάνθης και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο 2011. Εκπληκτικός ο Φερνάντεζ, χάρισε τους τρεις βαθμούς στις Σέρρες, οι οποίες όμως δεν σώνονται ούτε με… θαύμα. Αγχώνεται πλέον η Ξάνθη.

Οι Σέρρες με τα τέρματα των Παπάζογλου και Νταλέ πήραν τη νίκη, αφού η Ξάνθη παρά τις πολλές ευκαιρίες, το μόνο που μπόρεσε ήταν να μειώσει στο 87’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρσελίνιο. Με δέκα έπαιζαν τα «λιοντάρα» από το 77’ εξαιτίας της αποβολής του Ανάκογλου.

Με τη νίκη αυτή ο Πανσερραϊκός έφτασε τους 20 βαθμούς και παρέμεινε στην τελευταία θέση, ενώ η Ξάνθη έμεινε στους 32 και πλέον αγχώνεται, αφού ο Αστέρας Τρίπολης, τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική, νίκησε σήμερα και έφτασε τους 28.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και χωρίς καθόλου ρυθμό. Ωστόσο, είχαμε γκολ, καθώς στο 39’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πάρκερ, ο Παπάζογλου πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης για το 1-0. Το γκολ αυτό… ξύπνησε τους Ακρίτες, οι οποίοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 42’, όταν ο Σουάνης με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ευτυχώς το θέαμα ήταν καλύτερο και οι φάσεις, σαφώς, περισσότερες. Η Ξάνθη ξεκίνησε δυνατά και στο 52’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του Σουάνη μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο, ωστόσο ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που βρήκε και πάλι δίχτυα. Στο 54’ ο Γεωργιάδης έφυγε πολύ ωραία από δεξιά, έκανε και την σέντρα και ο Νταλέ από κοντά έκανε σε κενή εστία το 2-0.

Από το γκολ αυτό και μετά η Ξάνθη βγήκε μπροστά και για περισσότερα από 30 λεπτά έπαιζε τις Σέρρες στο μισό γήπεδο. Έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, ωστόσο γκολ δεν έβαζε. Οι επιθετικοί της ήταν σε κακή μέρα, ενώ ο Φερνάντεζ είχε… κατεβάσει ρολά. Μάλιστα, στο 77’ αποβλήθηκε και ο Ανάκογλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η πίεση των Ακριτών έγινε ακόμα πιο ασφυκτική. Τελικά, το γκολ ήρθε στο 87’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρσελίνιο, το οποίο κέρδισε ο Καζάκης. Στα επόμενα λεπτά η Ξάνθη πίεσε, όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, παρά την μοναδική διπλή ευκαιρία που έχασε στο 93’.

Το live του sportdog

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

93' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης επιχειρεί δύο σουτ από πολύ κοντά, όμως ο Φερνάντεζ αποκρούει!

87' Γκολ για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και μειώνει σε 2-1

86' Πέναλτι για την Ξάνθη. Ο
Καζάκης ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής δίνει αμέσως το πέναλτι

81' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καζάκης από τα δεξιά τροφοδότησε τον Μαρσελίνιο, ο τελευταίος έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι...

76' Με δέκα ο Πανσερραϊκός. Ο Ανάκογλου είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε!

63' Ωραία κεφαλιά του Βασιλακάκη,
διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Φερνάντεζ

57' Μοναδική ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καζάκης κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, γυρνάει ωραία, όμως το σουτ του φεύγει λίγο άουτ

56' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κατόνγκο πέρασε στην θέση του Πόι

54' Γκολ για τον Πανσερραϊκό. Ο Γεωργιάδης ανοίγεται πολύ ωραία δεξιά, κάνει και το γύρισμα, ο Γκσπούρνιγκ δεν μπορειά να διώξει σωστά και ο Νταλέ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

53' Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη.
Ο Κομμεσίδης βγάζει τη σέντρα από δεξιά, ο Σουάνης μόνος του μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ

50' Αλλαγή για την Ξανθη. Ο Βασιλακάκης στην θέση του Αντεφέμι

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44' Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο
Σουάνης στρώνει στον αμαρκάριστο Μπόατεγκ μέσα στην περιοχή, το σουτ όμως του τελευταίου φεύγει πάνω από την εστία

41' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σουάνης φεύγει στην αντεπίθεση, κάνει και το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

39' Γκολ για τον Πανσερραϊκό. Από κόρνερ του Πάρκερ, ο Παπάζογλου πηδάει πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

27' Κάτι σαν... ευκαιρία.
Ο Νταλέ κάνει ένα σουτ από πολύ μακριά, ο Γκσπούρνινγκ μπλοκάρει εύκολα.

20' Δεν γίνεται τίποτα στο παιχνίδι που έχει κάκιστο ρυθμό.

10'
Ο Πανσερραϊκός έχει την κατοχή, αλλά δεν μπορεί να δημιούργησει ευκαιρίες...

3' Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελίνιο

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Φερνάντες, Τριανταφύλλου, Ντιόγκο, Παπάζογλου, Βοσκόπουλος, Κάστρο (71' Λεοζίνιο), Πάρκερ, Ανάκογλου, Γεωργιάδης, Νταλέ (86' Κοντός), Μουσικάκης (60' Σίντιτς)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης (77' Καριόκα), Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Μπόατενγκ, Αντεφέμι (51' Βασιλακάκης), Πόι (56' Κατόνγκο), Καζάκης, Μαρσελίνιο, Σουάνης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)

ΒΟΗΘΟΙ: Δημητριάδης (Καστοριάς), Ποντίκης (Πρέβεζας)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Σερρών