Facebook Pixel Ε, όχι και πρωτάθλημα στην Τούμπα! (BINTEO)
| 2011-03-13 22:25:00

Ε, όχι και πρωτάθλημα στην Τούμπα! (BINTEO)

Ο Ολυμπιακός ήθελε να το τελειώσει στην Τούμπα, προηγήθηκε (Τζιμπούρ), όμως ο ΠΑΟΚ δεν τον άφησε να το πανηγυρίσει. Κούτσια (μετά από φάβα Πάρντο), Βιτόλο (πέναλτι) και 2-1!

Με τη νίκη αυτή, την πρώτη εντός έδρας του «Δικεφάλου» κόντρα στους Πειραιώτες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος από το 1997, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 40 βαθμούς και έκαναν… άλμα για τα πλέι οφ, ενώ ο Ολυμπιακός περιμένει την επόμενη αγωνιστική για την κατάκτηση του τίτλου.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός όχι μόνο ισορρόπησε γρήγορα, αλλά κατάφερε να βρει και πρώτος δίχτυα. Στο 12’ ο Ιμπαγάσα έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και αμέσως έβγαλε την πάσα στον Τζιμπούρ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των Πειραιωτών, οι οποίοι τέσσερα λεπτά αργότερα έχασαν μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Ρόμενταλ έκανε ωραία κίνηση από δεξιά, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ζαϊρί, όμως αυτός από το μισό μέτρο και χωρίς τερματοφύλακα κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

Από το 20’ και μετά το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισοροπημένο και οι φάσεις ελάχιστες. Στο φινάλε όμως του πρώτου μέρους, το ματς πήρε… φωτιά. Αρχικά στο 45’ από εκτέλεση κόρνερ και σουτ του Τζιμπούρ, ο Κρέσιτς αρχικά και ο Κοντρέρας στη συνέχεια έδιωξαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή, ενώ στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ σκόραρε. Ο Γκαρσία έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Πάρντο βγήκε έξω από την περιοχή του για να διώξει, όμως το βολέ του σταμάτησε στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος στη συνέχεια σκόραρε σε κενή εστία για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε πιο δυνατά και έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αρχικά με τον Ετό να σημαδεύει το δοκάρι και στην συνέχεια τον Μουσλίμοβιτς να μην μπορεί να σκοράρει σε τετ α τετ. Τελικά, το γκολ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 70’ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή, σπρώχτηκε από τον Α. Παπαδόπουλο και βρέθηκε στο έδαφος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιτόλο, ο οποίος σημάδεψε σωστά και έκανε το 2-1. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τελικό σφύριγμα ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη.

Το live του sportdog:

90' + 5' Τέλος της αναμέτρησης

94' Φάουλ του Χολέμπας έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ

82' Σουτ του Ουρτάδο στο 82',
μπλοκάρει ο Κρέσιτς

80' Κίτρινη κάρτα στον Α. Παπαδόπουλο

78' Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια

77' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Ιβιτς.

73' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Οι Πάντελις και Ουρτάδο περνάνε στις θέσεις των Ρόμενταλ και Ιμπαγάσα.

71' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιτόλο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, σημάδεψε σωστά και έκανε το 2-1

69' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου στον Βιεϊρίνια.

68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ.
Ο Σαλπιγίδης στη θέση του σκόρερ Κουτσιανικούλη.

64 Ένταση στην Τούμπα. Ο Ιμπαγάσα κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια και τιμωρείται με κίτρινη κάρτα. Παράλληλα, υπάρχουν και κάποιες... διαφωνίες μεταξύ των παικτών.

62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ στην θέση του Ντουντού

60' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Από σέντρα του Ιμπαγάσα, ο Μοντέστο παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει άουτ

58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια πέρασε στην θέση του Φωτάκη

51' Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από βαθιά μπαλιά ο Μουσλίμοβιτς βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Πάρτνο, πλασάρει "χλιαρά" και ο πορτιέρο του Ολυμπιακού διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

48' Φοβερό σουτ του Ετό μέσα από την περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πάρντο

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Χαμός στην Τούμπα, πανηγυρίζουν έξαλλα οι φίλοι του ΠΑΟΚ.

45+1' Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο ΠΑΟΚ φεύγει στην αντεπίθεση, ο Γκαρσία βγάζει τη σέντρα πίσω από το κέντρο, ο Πάρντο βγαίνει έξω από την περιοχή του, όμως δεν διώχνει σωστά. Ο Κουτσιανικούλης είναι κοντά, "κόβει" το βολέ του και στη συνέχεια με τάκλιν στέλνει τη μπάλα στην άδεια εστία για το 1-1

45' Μοναδική ευκαιρία για Ολυμπιακό. Από εκτέλεση κόρνερ του Ζαϊρί, ο Τζιμπούρ έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κρέσιτς πάνω στη γραμμή και μετά στον Κοντρέρας

40' Απόλυτη ισοροπία στα τελευταία λεπτά, τίποτα ιδιαίτερο...

32' Κίτρινη κάρτα στον Σαβίνι που έσπρωξε εκτός φάσης τον Μανιάτη

22' Τρομερή φάση στην Τούμπα. Ο Ντουντού με σουτ, από το κέντρο περίπου, γυρνάει τη μπάλα πίσω στον Πάρτνο, όμως η μπάλα παίρνει ύψος και λίγο έλειψε να το... καρφώσει στο τέρμα του ο Βραζιλιάνος. Η μπάλα τελικά κόρνερ...

17' Από κεφαλιά του Ίβιτς, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

16' Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ρόμενταλ μπαίνει αμαρκάριστος στην περιοχή, γυρνάει την κατάλληλη στιγμή στον Ζαϊρί, ο οποίος από το μισό μέτρο και χωρίς τερματοφύλακα κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ. Πραγματικά απίθανη ευκαιρία!

14'
Σουτ του Ζαϊρί έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και ο Κρέσιτς μπλοκάρει

12' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα βγάζει πολύ ωραία την πάσα στον Τζιμπούρ, αυτός φεύγει στην κόντρα και με ωραίο πλασέ κάνει το 0-1

5' Ο ΠΑΟΚ έχει ξεκινήσει καλύτερα στο παιχνίδι και πιέζει ψηλά...

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στην Τούμπα από τα δεκάδες καπνογόνα που άναψαν στην Θύρα 4

1' Έναρξη της αναμέτρησης