Facebook Pixel «Ζαλάδα» για Άρσεναλ και Κυργιάκο (BINTEO)
| 2010-12-30 01:01:00

«Ζαλάδα» για Άρσεναλ και Κυργιάκο (BINTEO)

Η Άρσεναλ, έχοντας σοβαρά παράπονα από την διαιτησία, έμεινε στο 2-2 με τη Γουίγκαν και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή, η Τσέλσι νίκησε δύσκολα 1-0, ενώ η Λίβερπουλ με την… βοήθεια του Σωτήρη Κυργιάκου ηττήθηκε εντός έδρας από τη Γουλβς με 1-0.

Η Άρσεναλ βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αφού στον 18’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα… αστείο πέναλτι και άνοιξαν το σκορ με τον Γουότσον. Πριν την ολοκλήρωση όμως του ημιχρόνου, με τέρματα των Αρσάβιν στο 40’ και ο Μπέντνερ στο 44’ οι «κανονιέρηδες» πήραν προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 78’, όταν η Γουίγκαν έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ν’ Ζογκμπιά που κουτούλησε εκτός φάσης τον Αρσάβιν, ωστόσο η… γκέλα ήρθε.

Στο 81’ ο Σκιλασί με άψογο στυλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Στο φινάλε η  Άρσεναλ πίεσε για τη νίκη, έχασε κάποιες ευκαιρίες, δεν την δόθηκε και ένα καθαρό πένατλι και τελικά πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς και την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση.

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ», η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Μπόλτον, την οποία και νίκησε με 1-0 με γκολ του Μαλουντά στο 61’ και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από περίπου 1.5 μήνα.

Τέλος, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 20η αγωνιστική, η Λίβερπουλ έχασε εντός έδρας από την Γουλβς με 1-0, από τέρμα του Γουόρντ, ο οποίος πήρε ωραία ασίστ από λάθος κεφαλιά του Κυργιάκου.