20/03/11 - 21:48

6-0! Βούλωσε στόματα σε σ-έξι τσόντα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το σήκωσε ο Ολυμπιακός, την πήρε και τη σήκωσε την ΑΕΚ! Τη ...διέλυσε 6-0 (3-0 στο 20΄!) και εξασφάλισε το 38ο πρωτάθλημα. Τζιμπούρ (2), Μέλμπεργκ, Φουστέρ, Μιραλάς, Χολέμπας τα γκολ.

54.525views 0shares

Σε… φιέστα μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και «διέλυσε» την Ένωση με 6-0. Με το σημερινό τρίποντο οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, ενώ σημείωσαν και την μεγαλύτερη φετινή τους νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξης της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά και πριν καταλάβουν οι παίκτες της ΑΕΚ τι συμβαίνει, είχαν… χάσει το παιχνίδι. Στην πρώτη ευκαιρία του ματς οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν. Μόλις στο 2’, ο Μοντέστο μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά πάσα για τον Τζιμπούρ, ο οποίος αμαρκάριστος από κοντά έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό αιφνιδίασε τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά δεν μπορούσαν να ανταλλάξουν ούτε πάσα και το… πλήρωσαν. Στο 7’ από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Μέλμπεργκ έβαλε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς έκαναν το δικό τους πάρτι, τη στιγμή που στην Ένωση τα είχαν χαμένα. Μάλιστα, στο 20’ ο Σάχα έκανε βολέ πάνω στον Τζιμπούρ, αυτός έβγαλε ωραία για τον Φουστέρ, ο οποίος αν και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0! Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού στα επόμενα 25 λεπτά μέχρι το 45’ δεν έγινε κάτι σπουδαίο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, πίεσε ψηλά, όμως ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να σκοράρει. Στο 61’ ο Τζιμπούρ με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σάχα για το 4-0. Το τέρμα αυτό… έβγαλε οριστικά την Ένωση εκτός αγώνα. Οι παίκτες της τα παράτησαν και η συνέχεια ήταν ντροπιαστική για τον «Δικέφαλο». Στο 68’ ο Μιραλάς κάνει μία φοβερή κούρσα από το κέντρο, μπαίνει στην περιοχή και με σουτ «γράφει» το 5-0. Αυτό όμως δεν ήταν το τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης, αφού στο 71’ ο Χολέμπας πήρε τη μπάλα από εκτέλεση κόρνερ και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 6-0! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του θριάμβου του Ολυμπιακού.

Το live του sportdog:

90'
Τελος της αναμέτρησης

81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Έντερ πέρασε στην θέση του Σκόκο

80' Σουτ του Λυμπερόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι

73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στην θέση του Μιραλάς

71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ρόμενταλ στην θέση του Τζιμπούρ

69' Και άλλο γκολ για τον Ολυμπιακό! Από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στον Χολέμπας, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 6-0!

67' Φοβερό γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς παίρνει τη μπάλα λίγο μετά το κέντρο, φτάνει μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και με δυνατό σουτ νικάει τον Σάχα για το 5-0.

65' Σουτ του Σκόκο έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Πάρντο

61' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ φεύγει ωραία από τα αριστερά, με ωραία ντρίμπλα... αδειάζει τον Μανωλά και με ένα υπέροχο σουτ κάνει το 4-0

55' Μοναδική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από εκτέλεση κόρνερ ο Χολέμπας πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

52' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ουρτάδο πέρασε στην θέση του Ιμπαγάσα

51' Σουτ του Μπαχά έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ. Καλά έχει ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λυμπερόπουλος πέρασε στην θέση του Γκερέιρο

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

43'
Πολλά τα λάθη από την ΑΕΚ. Οι Σκόκο και Γκερέιρο παρά το 3-0 κάνουν ντρίπλες, χάνουν τη μπάλα μόνοι τους και ο Ολυμπιακός δημιουργεί συνεχώς κινδύνους από το... πουθενά

38' Ο Ιμπαγάσα πέφτει στο εδαφός και ζητάει φάουλ, όμως ο Παμπορίδης σφυρίζει "θέατρο". Ο Αργεντινός εκνευρίζεται και κλοτσάει τη μπάλα, όμως ο διαιτητής δεν του δίνει την κίτρινη κάρτα, που θα ήταν και η δεύτερη

34'
Η ΑΕΚ σκοράρει με τον Καφέ, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ, αφού έχει προηγηθεί φάουλ του Ντιόπ

27' Δύο συνεχόμενα κόρνερ από την ΑΕΚ, τα οποία όμως περνάνε ανεκμετάλλευτα

22' Πολύ σκληρό φάουλ του Ιμπαγάσα πάνω στον Γκερέιρο, κίτρινη κάρτα για τον άσο του Ολυμπιακού

20' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Σάχα κάνει λάθος βολέ πάνω στον Τζιμπούρ, αυτός ανοίγει αμέσως για τον Φουστέρ, ο οποίος κοντρολάρει μέσα στην περιοχή, ανατρέπεται από τον Ματέος και Σάχα, όμως η μπάλα κυλάει αργά - αργά στα δίχτυα για το 3-0

18' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς κάνει ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, σουτάρει, ο Σάχα όμως μπλοκάρει

16' Πολλά και συνεχόμενα τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ. Έξαλλος ο Χιμένεθ...

14' Πανικός στην άμυνα της ΑΕΚ, κοντά στο 3-0 ο Ολυμπιακός. Από εκτέλεση κόρνερ ο Μέλμπεργκ πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

11' Σημάδια ζωής από την ΑΕΚ. Ωραία κίνηση του Μπάχα έξω από την περιοχή, το σουτ του όμως φεύγει απελπιστικά άουτ.

7’ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μέλμπεργκ προλαβαίνει τους αμυντικούς της Ένωσης και με προβολή στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

Ο Τζιμπούρ το ήθελε πολύ αυτό το γκολ και ο sportdog από το πρωί σας έγραφε για την... λύσα του Αλγερινού.

2' Γκολ του Ολυμπιακού στην πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης! Ο Ριέρα εκτελεί το κόρνερ, ο Μοντέστο παίρνει την πρώτη κεφαλιά πάσα για τον αμαρκάριστο Τζιμπούρ, ο οποίος με νέα κεφαλιά από κοντά κάνει το 1-0

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την σέντρα της αναμέτρησης για τα θύματα της Ιαπωνίας.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Πάρντο, Μανιάτης, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Μιραλάς, Ριέρα, Φουστέρ, Τζιμπούρ.

ΑΕΚ: Σάχα, Νασούτι, Μανωλάς, Ματέος, Λαγός, Μίτσελ, Καφές, Ντιόπ, Γκερέιρο, Σκόκο, Μπάχα.

Περίπου μισή ώρα πριν από την σέντρα, στο γήπεδο βρισκόταν 15.000 φίλαθλοι.

Η Ένωση έφτασε στο Φάληρο στις 18.00, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.