Facebook Pixel Αντί για ταβάνι, έπιασε ...Καβάνι (BINTEO)
| 2013-11-28 00:38:00

Αντί για ταβάνι, έπιασε ...Καβάνι (BINTEO)

Ένα γκολ του Καβάνι στο 90΄ δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίσει από τώρα την πρόκριση στους "16" του Ch. League. Η Παρί, που έπαιζε με 10 από το 46΄, τον νίκησε 2-1. Το γκολ ο Μανωλάς στο 80΄, με Τσόρι σε θέση οφσάιντ. Το 1-0 ο Ζλάταν. Με νίκη επί της Άντερλεχτ περνάει...

Απίστευτα άτυχος ήταν ο Ολυμπιακός, καθώς όχι μόνο έχασε από την Παρί με 2-1 από γκολ που δέχθηκε στο 90', αλλά είδε και την Μπενφίκα να παίρνει το «διπλό» με 3-2 μέσα στην Άντερλεχτ επίσης με γκολ στο 90'. Για λίγα λεπτά ήταν στους «16», όμως τώρα θέλει νίκη με τους Βέλγους στην τελευταία αγωνιστική στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η Παρί είχε ανοίξει το σκορ με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 7', ο Μανωλάς έκανε το 1-1 στο 80', ενώ ο Καβάνι έγραψε το 2-1 στο 90'. Οι Γάλλοι έπαιζαν με 10 από το 48', μετά την αποβολή του Βεράτι.

Με δύο... μπακ και φουλ επίθεση!

Ο Μίτσελ, όπως είχε προαναγγείλει και στην συνέντευξη Τύπου, δεν φοβήθηκε τους Γάλλους και παρέταξε τον Ολυμπιακό με επιθετικό σχήμα και έχοντας τους Μπονγκ και Χολέμπας μαζί στην ενδεκάδα. Συγκεκριμένα, ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Σαλίνο, τα δύο στόπερ οι Μανωλάς και Σιόβας και αριστερά ο Μπονγκ. Στον άξονα ξεκίνησαν οι Μανιάτης και Σάμαρης, οι Κάμπελ και Χολέμπας ήταν στα άκρα και ο Φουστέρ πίσω από τον Μήτρογλου.

Το χειρότερο ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως... ψαρωμένα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα από τα πρώτα λεπτά να παίζει στο μισό γήπεδο και να περιμένει την Παρί, η οποία κυκλοφορούσε πολύ εύκολα την μπάλα και τελικά δεν άργησε να σκοράρει. Μόλις στο 7' ο Φαν Ντερ Βιλ έβγαλε την σέντρα από δεξιά και ο αμαρκάριστος Ιμπραΐμοβιτς από κοντά έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό πάντως «ξύπνησε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι μετά το 10λεπτο ανέβασαν ρυθμούς και στο 12' έχασαν και την πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Σιρίγκου να διώχνει σε κόρνερ το καλό σουτ του Μήτρογλου.

Στα επόμενα λεπτά οι Γάλλοι ήταν πάρα πολύ χαλαροί και απειλούσαν σπάνια, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ο οποίος έβγαινε εξαιρετικά κάθε φορά στην κόντρα. Στο 34' μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο 1-1, όταν ο Μήτρογλου έκανε ξανά το σουτ από εξαιρετική θέση, όμως ο πορτιέρο των Γάλλων απέκρουσε εκ νέου δύσκολα! Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0, με τον Ρομπέρτο να σταματά εξαιρετικά το δυνατό σουτ του Καβάνι εντός περιοχής. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πως μπορούσε να «χτυπήσει» την... μπλαζέ Παρί.

Το καλύτερο δώρο!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Βεράτι μόλις στο 47' είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Φουστέρ και αποβλήθηκε νωρίς – νωρίς. Οι Πειραιώτες με αριθμητικό πλεονέκτημα και τον Βάις αντί του Μπονγκ στην ενδεκάδα τους πλέον, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στα επόμενα λεπτά, ενώ έγιναν και πιο απειλητικοί! Τις μεγάλες φάσεις πάντως τις είχε η Παρί, με τον Ρομπέρτο να σταματάει εντυπωσιακά το πολύ δυνατό και μακρινό φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς στο 50', αλλά και το καλό σουτ του Ραμπιό στο 73'.

Κοιμήθηκε ο Θεός...

Στο τελευταίο τέταρτο ο Μίτσελ έριξε στο ματς και τον Σαβιόλα και ο Ολυμπιακός έπαιξε... φουλ επίθεση για να σκοράρει και να πάρει αποτέλεσμα – πρόκρισης. Αντίθετα, ο Μπλαν έβγαλε τον κουρασμένο Ιμπραΐμοβιτς και το πλήρωσε πολύ ακριβά. Στο 80' ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ, μετά από κεφαλιά του Μανωλά ο Τσόρι προσπάθησε να σκοράρει από κοντά (ήταν οφσάιντ), ο Σιρίγκου απέκρουσε προσωρινά, όμως ο Μανωλάς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-1. Το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες του Ολυμπιακού και τους περίπου 1800 οπαδούς του, καθώς τον έστελνε από τώρα στους «16» της Ευρώπης!

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε πολύ. Στο 90' ο Καβάνι έφύγε στην κόντρα, πλάσαρε ιδανικά και έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ, ενώ την ίδια ώρα η Μπενφίκα με γκολ επίσης στο 90' έφευγε με το «διπλό» από την Άντερλεχτ. Πλέον οι Πειραιώτες θέλουν νίκη με τους αδιάφορους Βέλγους για να... ξεμπερδεύουν!

Παρί Σεν Ζερμέν (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Φαν Ντερ Βίλ, Μάξγουελ, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μότα, Βεράτι, Ματουιντί (85’ Μόουρα), Καβάνι, Λαβέτσι (48’ Ραμπιό), Ιμπραϊμοβιτς (78’ Μαρκίνιος).

Στον πάγκο: Ντουσέ, Ντινιέ, Μενέζ, Παστόρε.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο (57’ Ντομίνγκεζ), Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ (46’ Βάις), Μανιάτης, Σάμαρης, Φουστέρ, Κάμπελ (77’ Σαβιόλα), Χολέμπας, Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Παπαδόπουλος, Μασάντο, Εντινγκά.

Διαιτητής: Τόμσον (Σκωτία)
Βοηθοί: Μουλβάνι (Σκωτία), Ρόουζ (Σκωτία)
Γήπεδο: «Παρκ Ντε Πρενς»