16/04/11 - 21:23

Πολύ πιο φρέσκια η Μάντσεστερ Σίτι

Δεν μπορείτε να έχετε παράπονο, πάντως. Ο σκύλος τα έγραψε από το ημίχρονο του ημιτελικού κυπέλλου Αγγλίας. Και είπαμε ότι από το 30 του α’ μέρους και μετά η Σίτι πήρε το πάνω χέρι, αφού η Γιουνάιτεντ έδειξε σημάδια κόπωσης, αν και ξεκίνησε φουριόζα.

38.463views 0shares

Έτσι ακριβώς ήταν η εικόνα και στην επανάληψη. Η Σίτι μπήκε μέσα σαν ταύρος, σκόραρε, είχε ευκαιρίες, ήταν πολύ πιο φρέσκια από δυνάμεις και ειδικά μέχρι το 60-65 ήταν σαφώς ανώτερη της Γιουνάιτεντ. Και η Γιουνάιτεντ, μάλιστα, δεν έχανε μόνο τις μονομαχίες, αλλά έκανε και πολλά λάθη. Έτσι, άλλωστε, προήλθε και το γκολ.

Ο Νάνι φάνηκε κλαταρισμένος από την κούραση και δεν βοήθησε, παρά μόνο στην εκτέλεση φάουλ όπου είχε δοκάρι, ενώ από την Σίτι υπάρχει πλήρης κυριαρχία στα χαφ με τον Τουρέ να οργιάζει.

Ήρθε, βέβαια, και η αποβολή του Σκόουλς, οπότε η Σίτι είχε τον έλεγχο του αγώνα στο β’ μέρος κι εν τέλει πήρε την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου μετά από 30 χρόνια.