Facebook Pixel Με «πεντάρα» στον τελικό η Στόουκ!
| 2011-04-17 20:05:00

Με «πεντάρα» στον τελικό η Στόουκ!

Την Στόουκ Σίτι θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι. Η Στόουκ επικράτησε άνετα της Μπόλτον με το επιβλητικό 5-0 στο «Γουέμπλεϊ» στον ημιτελικό και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του FACup.

Στο 11ο λεπτό ο Εθέρινγκτον εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ρόμπινσον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Εξι λεπτά αργότερα ο ο Χαθ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων με διπλή προσπάθεια.

Η ομάδα του Οουεν Κόιλ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 30` με τον Τζόουνς να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ και να κάνει το 3-0.

Παρά το… σίγουρο σκορ, η Στόουκ συνέχισε να πιέζει και πέτυχε άλλα δύο γκολ του Γούολτερς στο 68’ και στο 80’.