Facebook Pixel Έπαιξε με την φωτιά, είχε καλούς… πυροσβέστες! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-04 22:30:00

Έπαιξε με την φωτιά, είχε καλούς… πυροσβέστες! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Άρης χωρίς να εντυπωσιάσει, νίκησε την Καβάλα 1-0 με γκολ του Ρουίζ στο 3’ και άφησε τους φιλάθλους του ανικανοποίητους, καθώς ζήταγαν «ακόμα ένα γκολ» για παραπάνω από ένα ημίχρονο.

Η… αδικημένη πάντως της βραδιάς είναι η φιλοξενούμενη, η οποία έπαιξε αρκετά καλά, είχε ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Χαβίτο έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά, γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή για τον Ρουίζ και αυτός με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Γκαλίνοβιτς για το 1-0. Ο Άρης ήταν ανώτερος στο πρώτο 10λεπτο, όμως ο τραυματισμός του Κόκε και η αντικατάστασή του άλλαξε τα δεδομένα. Οι «Αργοναύτες» βρήκαν χώρους μετά το 20’, έκαναν ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραραν.

Παρόμοιο ήταν το μοτίβο του ματς και στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, πίεζαν, όμως πέταξαν στα… σκουπίδια όσες ευκαιρίες δημιούργησαν. Ο Άρης μπορεί να αισθάνεται τυχερός, καθώς είχε σε καλή μέρα τον Ρουίζ, που σκόραρε, αλλά και τον Βελλίδη, που αντικατέστησε επάξια κάτω από τα δοκάρια τον τραυματία Σηφάκη.

Το live της αναμέτρησης:

90 + 2' Τέλος της αναμέτρησης

75' Συρτό σουτ του Βουτσίτσεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ

64' Κόρνερ του Ντικρόκ από τα δεξιά, κεφαλιά του Ογκμπέτσε, η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη

60' Με την φωτιά παίζει ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο. Η Καβάλα πιέζει, κάνει ευκαιρίες και ψάχνει το γκολ...

46' Μόλις ένα τέταρτο αγωνίστηκε ο Νταρσεβίλ, ο οποίος στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αντικαταστάθηκε από τον Ελευθεριάδη

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' +2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη.
Ο Μενδρινός μέσα στην περιοχή γυρίζει... λανθασμένα τη μπάλα στον Ρουίζ και οι "κίτρινοι" χάνουν μία μοναδική ευκαιρία

36' Πολύ κοντά στο 2-0 ο Άρης. Ο Νέτο βγάζει τη σέντρα, ο Ρουίζ παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Γκαλίνοβιτς εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ

30’ Χάσαμε τις φάσεις, μας έμειναν οι κλωτσιές! Κάκιστο θέαμα στα τελευταία λεπτά, στα οποία η Καβάλα έχει ισορροπήσει απόλυτα το ματς

16’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε χτύπησε στο πόδι μετά από μαρκάρισμα του Ντουγκλάο και αποχώρησε από το γήπεδο. Την θέση του πήρε ο Τσεζνάουσκις

8' Καλή στιγμή για την Καβάλα. Ο Ογκμπέτσε επιχειρεί το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Βελλίδης ακουμπάει ελάχιστα τη μπάλα και στην στέλνει δίπλα από το δοκάρι

3' Γκολ για τον Άρη. Εξαιρετική κίνηση των γηπεδούχων από δεξιά, ο Χαβίτο "κόβει" ωραία μέσα στην περιοχή για τον Ρουίς και αυτός με πλασέ στην κίνηση κάνει το 1-0

2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Νέτο εκτελεί απευθείας το φάουλ, ο Γκαλίνοβιτς πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει δύσκολα τη μπάλα

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Βελλίδης, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδης, Νέτο, Φατί, Πρίττας, Μενδρινός (84' Καζναφέρης), Χαβίτο, Κόκε (16' Τσεσνάουσκις, 90'+2' Κατίδης), Ρουίζ.

Στον πάγκο: Χουάνμα, Κουλουχέρης, Κατίδης, Οικονομόπουλος.

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης (77' Γιάννου), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Χργκόβιτς, Καρντόσο, Ντικρόκ, Βουτσίτσεβιτς, Ονουάτσι, Δρόσος (30' Νταρσεβίλ, 46' Ελευθεριάδης), Ογκμπέτσε.

Στον πάγκο: Βαγέχο, Θεοδωρέλλης, Καπνόπουλος, Αυλωνίτης