Facebook Pixel Τα ρεκόρ του Ρόμπι Κιν, το 7-0 και το... επικό αυτογκόλ του τερματοφύλακα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2014-10-11 21:25:00

Τη δεύτερή της νίκη στο πλαίσιο του τέταρτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016 πανηγύρισε η Ιρλανδία που διέλυσε το Γιβραλτάρ με 7-0...

Από αυτό το ματς κρατάμε τα ρεκόρ του Ρόμπι Κιν και το ΜΥΘΙΚΟ αυτογκόλ του τερματοφύλακα των ηττημένων.

Ο Κιν έκανε χατ – τρικ με ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο (6', 15' και 18'), έφτασε τα 65 γκολ στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και έτσι ξεπέρασε το… φαινόμενο, Ρονάλντο στη λίστα με τους κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών με εθνικές ομάδες. Ο Κιν έπιασε τον Ντιντιέ Ντρογκμπά στη 12η θέση, ενώ στην Ευρώπη είναι 5ος πίσω από τον Γερμανό, Γκερντ Μίλερ.

Επίσης, το σημερινό του χατ-τρικ μπορεί να μην είναι το πιο γρήγορο που έχει πετύχει Ιρλανδός (το ρεκόρ κρατάει ο Ντον Γκίβενς από το 1975) έγινε όμως ο πρώτος που τα καταφέρνει πριν το 20ό λεπτό, ξεπερνώντας τον σπουδαίο Ολλανδό, Μάρκο Φαν Μπάστεν (απέναντι στη Μάλτα το 1990).

Επιπλέον με 21 τέρματα πέρασε στην κορυφή των σκόρερ σε προκριματικά Euro, μπροστά από τους Γιον Νταλ Τόμασον και Χακάν Σουκούρ.