Facebook Pixel Arrivederci Σαμπντόρια...
| 2011-05-15 18:08:00

Arrivederci Σαμπντόρια...

Η Σαμπντόρια ηττήθηκε 2-1 από την Παλέρμο και υποβιβάστηκε στη Serie B, όπου θα την ακολουθήσουν η Μπάρι και η Μπρέσια.

Μόνο νίκη ήθελε η Σαμπντόρια στον αγώνα της Γένοβας κόντρα στην Παλέρμο, με την οποία πέρυσι είχε παλέψει μέχρι την τελευταία αγωνιστική για το Champions League, ενώ παράλληλα χρειαζόταν γκέλα της Λέτσε που έπαιζε εκτός με την υποβιβασμένη Μπάρι. Μία μέρα πριν το ματς, ο επιθετικός των Σικελών, Φαμπρίτσιο Μίκολι, γέννημα θρέμμα του Λέτσε είχε δηλώσει: «δεν θα παίξω μόνο για την Παλέρμο, θα παίξω και για την Λέτσε». Στο 45+1' πάγωσε το Λουίτζι Φεράρις με διαγώνιο δεξί σουτ για το 0-1 και ενώ το ημίχρονο στο «Σαντ Ελία» ήταν 0-0.

Ο αγώνας Μπάρι-Λέτσε είναι τοπικό ντέρμπι και σε αυτό το ματς υπήρξε στόρι πριν ξεκινήσει καθώς οι ήδη υποβιβασμένοι γηπεδούχοι είχαν δηλώσει ότι «θα σας πάρουμε μαζί μας» για τους της Λέτσε, που έδιναν μάχη για την παραμονή. Στο δεύτερο μέρος η Σαμπντόρια ισοφάρισε με κεφαλιά του Μπιαμπιανί (1-1) ενώ η Λέτσε πήρε προβάδισμα στο ίδιο σημείο με τον Τζεντά (0-1) και έτσι οι παίκτες του Μίμο Ντι Κάρλο ήθελαν μόνο νίκη για να ελπίζουν σε κάτι την επόμενη και τελευταία αγωνιστική καθώς στο ξεκίνημα της 37ης ήταν ήδη στο -2. Τελικά το μοιραίο ήρθε για την Ντόρια καθώς η Παλέρμο σε αντεπίθεση έκανε στο 86' το 1-2 με τον Πινίγια και η Λέτσε κλείδωσε τη νίκη (0-2) και την παραμονή.

Κατά τα άλλα, η Γιουβέντους, μετά και την ήττα της με 0-1 από την Πάρμα, η οποία κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία, δύσκολα προλαβαίνει να βγει στην Ευρώπη.

Η μεγάλη κυρία χρειάζεται πλέον μόνο νίκη στην τελευταία αγωνιστική και παράλληλα ήττα της Ρόμα, που και αυτή έχασε την Κυριακή από την Κατάνια με 1-2 χάρη σε γκολ του Γκόμεζ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην 4η θέση επέστρεψε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 2-0 της Κίεβο στη Βερόνα και κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.