Facebook Pixel Τέτοια «σφαλιάρα» σε ντέρμπι δεν ξανάγινε! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2015-04-12 19:55:00

Τέτοια «σφαλιάρα» σε ντέρμπι δεν ξανάγινε! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γιουνάιτεντ επέστρεψε και έδειξε σήμερα πως είναι πλέον το απόλυτο αφεντικό του Μάντσεστερ. Η Σίτι προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό στο «Ολντ Τράφορντ», όμως έφυγε με σκυμμένο κεφάλι και τέσσερα γκολ...

Με 4-2 νίκησε η Γιουνάιτεντ την Σιτι σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι με πολύ καλό ρυθμό και πολλά γκολ. Οι «Πολίτες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και ευτύχησαν μόλις στο 8ο λεπτό να προηγηθούν με τον Αγκουέρο, όμως ο Γιανγκ στο 15' και ο Φελαϊνί στο 28' από κοντά έκαναν την ανατροπή και το 2-1.

Η Γιουνάιτεντ ήταν πλέον καλύτερη και από την εικόνα του αγώνα φαινόταν πως μπορούσε να βάλει κι άλλη γκολ. Αυτό κι έκανε λοιπόν, καθώς στο 67' ο Μάτα έκανε το 3-1 μετά από ασίστ του Ρούνεϊ, ενώ ο Σμόλινγκ έβαλε το... κερασάκι στο 73', γράφοντας το 4-1! Το τελικό 4-2 ήρθε από γκολ του Αγκουέρο στο 89'.

Αξίζει να αναφέρουμε πάντως πως τα τρία από τα τέσσερα γκολ της Γιουνάιτεντ ήταν στο... όριο για οφσάιντ και το τρίτο μάλλον δεν έπρεπε να μετρήσει.

Με τη νίκη αυτή λοιπόν οι «κόκκινοι διάβολοι» έβγαλαν οριστικά εκτός τίτλου την Σίτι, καθώς πλέον η Γιουνάιτεντ έχει 65 βαθμούς και οι «μπλε» έχουν 61. Στους 66 βρίσκεται η Άρσεναλ και στους 73 η Τσέλσι με ένα ματς λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 1-1 (69' πέν. Σέλβι / 41' Λένον)

Σαουθάμπτον - Χαλ 2-0 (56' πέν. Γουόρντ-Πρόουζ, 81' Πελέ)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 1-4 (90' Ουίκαμ / 48' Μάρεϊ, 51', 53', 62' Μπολάσι)

Τότεναμ - Άστον Βίλα 0-1 (35' Μπεντέκ)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3 (8' Φλέτσερ, 26' Γκάρντνερ / 20' Νάτζεντ, 80' Χουτ, 90' Βάρντι)

Γουέστ Χαμ - Στόουκ 1-1 (7' Κρέσγουελ / 90' Αρναούτοβιτς)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-1 (12' Ράμσεϊ)

Κυριακή του Πάσχα

ΚΠΡ - Τσέλσι 0-1 (88' Φάμπρεγας)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 4-2 (14' Γιανγκ, 27' Φελαϊνί, 67' Μάτα, 74' Σμόλινγκ / 8, 89' Αγουέρο)