Facebook Pixel Δεν χαρίζεται ο Μάκης! Νίκη Καβάλας με γκολάρα Ντιε (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-08 20:14:00

Δεν χαρίζεται ο Μάκης! Νίκη Καβάλας με γκολάρα Ντιε (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρά τις φήμες για… βοήθεια της Καβάλας στην Λάρισα, που πλησιάζει όλο και περισσότερο στον υποβιβασμό, οι «Αργοναύτες» έπαιξαν τίμια και νίκησαν την ΑΕΛ 1-0 με ένα υπέροχο γκολ του Ντιε στο 47’.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικά ημίχρονα, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά το θέαμα ήταν πολύ κακό και οι φάσεις ελάχιστες. Ωστόσο, θα μπορούσαμε να είχαμε σκορ από το πρώτο μέρος, όταν στο 42’ ο Μπλάζεκ μπήκε στην περιοχή της Καβάλας, ξέφυγε από τους Τόμασιτς, Πετκάκη, έκανε και το δυνατό σουτ, όμως ο Γκαλίνοβιτς απέκρουε ενστικτωδώς. Αυτή ήταν και η σημαντικότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως το ματς ήταν τελείως διαφορετικό και το θέαμα πολύ καλύτερο. Αυτό φάνηκε άλλωστε από το δεύτερο λεπτό, όταν και ο Ντιε με έναν… κεραυνό έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσοντοφάλσκι και έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο πορτιέρο της ΑΕΛ στην συνέχεια κατέβασε τα «ρολά». Η Καβάλα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, όμως ο τερματοφύλακας της Λάρισας έκανε τουλάχιστον τέσσερις σπουδαίες αποκρούσεις και κατάφερε να διατηρήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Το live της αναμέτρησης:

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

89' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα.
Ο Αμπντούν βγαίνει απέναντι από τον Τσοντοφάλσκι, όμως ο τερματοφύλακας της Λάρισας αντιδράει και πάλι σωστά

86' Γύρισμα της μπάλας από τον Αμπντούν στον Περεϊρίνια βγαίνει σωτήρια ο Τσοντοφάλσκι και απομακρύνει τον κίνδυν

82' Και όμως το έχασε! Ο Ογκμπέτσε κέρδισε τη μπάλα από τον Βελάσκο και βγήκε μόνος του απέναντι από τον Τσοντοφάλσκι, προσπάθησε να τον περάσει, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΛ έπεσε σωστά και μπλόκαρε

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα να τελειώσει το ματς. Ο Αμπντούν κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή έδωσε στον Βουτσίσεβιτς, αυτός επιχείρησε το σουτ από κοντά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

64' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν, πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει ο Τσοντοφάλσκι

60' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Τσινμπάμπα περνάει στην θέση του Βενετίδη.

56' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Ντουγκλάο κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

47' Υπέροχο γκολ για την Καβάλα. Ο Ντιε με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Κακό θέαμα, λίγες φάσεις. Τέσσερα σουτ μέχρι τώρα για την Καβάλα, ένα για την Λάρισα

40' Πολύ κοντά στο γκολ η Λάρισα.
Ο Μπλάζεκ κάνει ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, επιχειρεί και το σουτ, όμως ο Γκαλίνοβιτς αποκρούει

35' Παρακολουθούμε ένα κακό παιχνίδι στο τελευταίο τέταρτο χωρίς καθόλου φάσεις...

20' Πήρε... φωτιά το ματς. Μετά από λάθος απόφαση του Καλόπουλου οι παίκτες των δύο ομάδων συγκεντρώθηκαν γύρω του και διαμαρτύρονται. Η ένταση διήρκησε για περίπου δύο λεπτά...

10' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Χργκόβιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε στην γωνία του ο Τσοντοφάλσκι.