Facebook Pixel Η κούπα στην Ινβερνές!
| 2015-05-30 20:09:00

Η κούπα στην Ινβερνές!

Το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της κατέκτησε το Σάββατο η... "μικρούλα" Ινβερνές, κερδίζοντας με 2-1 τη Φόλκερκ σε έναν δραματικό τελικό Κυπέλλου Σκωτίας στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης!

Η ομάδα του Τζον Χιούζ, προηγήθηκε στο 38ο λεπτό, όταν ο Ράιαν Κρίστι βρήκε τον Μάρλεϊ Γουότκινς και αυτός πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα Τζέιμι ΜακΝτόναλντ για το 1-0.

Στο 75' ο τελικός απόκτησε νέο ενδιαφέρον, καθώς η Ινβερνές έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καρλ Τρεμάρκο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπλερ Άλστον.

Η Φόλκερκ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφαρίζοντας στο 80' με τον Πίτερ Γκραντ, όμως ο Τζέιμς Βίνσεντ χάρισε το τρόπαιο στην Ινβερνές στο 86ο λεπτό, σκοράροντας από κοντά μετά από ασθενή απόκρουση του ΜακΝτόναλντ σε πρώτο σουτ του Γουότκινς!