Facebook Pixel "Τεσσάρα" η Ρόμα, "κόλλησε" στη Γένοβα η Ίντερ
| 2015-10-04 18:40:00

"Τεσσάρα" η Ρόμα, "κόλλησε" στη Γένοβα η Ίντερ

Η Ρόμα επικράτησε 4-2 της Παλέρμο κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την κορυφή, την ίδια στιγμή που η Ίντερ άφησε άλλους δυο βαθμούς στο "Λουίτζι Φεράρις" με τη Σαμπντόρια (1-1)

Σαμπντόρια-'Ιντερ 1-1

Παρότι το πρώτο μέρος «έκλεισε» δίχως τέρματα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν κοντά στο γκολ, χάνοντας μάλιστα μία ασύλληπτη ευκαιρία στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κορέα βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια βρέθηκε μόνος του απέναντι στο τέρμα όμως κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ωστόσο, οι Γενοβέζοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Περέιρα έβγαλε εξαιρετική παράλληλη σέντρα κι ο Μουριέλ από κοντά δεν είχε πρόβλημα να «γράψει» το 1-0 (51').

Η απάντηση από τους Μιλανέζους όμως ήρθε στο 76ο λεπτό, με τον Ιβάν Πέρισιτς να σκοράρει το πρώτο τέρμα με τη νέα του ομάδα, έπειτα από πάσα του Ικάρντι, για να φέρει το ματς σε πλήρη ισορροπία.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι η Ίντερ κατάφερε τουλάχιστον να αποσοβήσει την ήττα, παραμένοντας στην κορυφή, με ματς παραπάνω και τη Φιορεντίνα (βρίσκεται στο -1) να αγωνίζεται το βράδυ απέναντι στην Αταλάντα.

Παλέρμο-Ρόμα 2-4

Από την αρχή του αγώνα, το σύνολο του Ρούντι Γκαρσία έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στη Σικελία. Αρχικά, ο Πιάνιτς με ωραίο τελείωμα μέσα από τη μεγάλη περιοχή «έγραψε» το 1-0 (2'), για να έρθει ο Φλορέντσι να βρει δίχτυα στο 14', σημειώνοντας το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα του... πρώτου μέρους έβαλε ο Ζερβίνιο, ο οποίος με τρομερή ατομική ενέργεια κι ανάλογο τελείωμα σημείωσε το 3-0 στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν την ήττα...

Ο Τζιλαρντίνο με ωραίο τελείωμα μείωσε σε 3-1 (58'), για να έρθει ο Γκονζάλες με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να πετύχει δεύτερο τέρμα για την ομάδα του, βάζοντας... φωτιά στα τελευταία λεπτά!

Ωστόσο, ο Ζερβίνιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 4-2, δίνοντας στη Ρόμα μία σημαντική νίκη, η οποία την έφερε στο -2 από την κορυφή, μετά την ισοπαλία της Ίντερ κόντρα στη Σαμπντόρια (1-1).

Έμπολι-Σασουόλο 1-0

Το γκολ του Μακαρόνε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει στην Έμπολι τη νίκη απέναντι στη Σασουόλο. Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που έφταναν πιο εύκολα στα αντίπαλα καρέ. Τελικώς, το γκολ του Μακαρόνε, έπειτα από κόρνερ του Ζιελίνσκι, ήταν αρκετό για να δώσει στην Έμπολι τη νίκη απέναντι στη Σασουόλο, η οποία την... ξοκόλλησε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή: sdna.gr