Facebook Pixel Αστέρα, αντίο και από αύριο... σχολείο! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2015-11-26 22:53:00

Αστέρα, αντίο και από αύριο... σχολείο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Αστέρας ηττήθηκε 1-0 απ'την Σπάρτα στην Πράγα και αποκλείστηκε απ'την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, όπου πήρε σημαντικές εμπειρίες αλλά και μαθήματα. Ο Μπράμπετς το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Με 10 έπαιζαν οι Τσέχοι τα τελευταία 10 λεπτά.

Αντίο στο Γιουρόπα Λιγκ είπε ο Αστέρας την Πράγα. Οι Τριπολιτσιώτες ηττήθηκαν 1-0 απ'την Σπάρτα, η οποία πήρε το δεύτερο εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ. Στο 4' μάλιστα είχε δοκάρι ύστερα από σουτ του Φερνάντες ενώ στην εξέλιξη της φάσης διαμαρτυρήθηκε για πεναλτι. Στη συνέχεια όμως οι Τσέχοι βγήκαν μπροστά, περιόρισαν στα δύο τρίτα του γηπέδου την ελληνική ομάδα και έκαναν συχνά επικίνδυνες επισκέψεις στην περιοχή του Θεοδωροπουλου, ο οποίος ήταν σε φοβερη ημέρα και έσωσε τέσσερις φορές την ομάδα του (7', 16', 20' 22'). Στο 33' όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπράμπετς νίκησε τον Κουρμπέλη στον αέρα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0). Οι Αρκάδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι καλύτερο απ'το πρώτο ημίχρονο, αλλά το πλασέ του Γιάννου στις καθυστερήσεις δεν είχε τύχη...

Οι Τσέχοι είχαν πάρει για τα καλά τον αέρα της ελληνικής ομάδας, ήταν κυρίαρχοι και διατήρησαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο μέρος. Αν και οι Τριπολιτσιώτες ήταν πολύ καλοί αμυντικά, δεν μπορούσαν να λειτουργήσουν επιθετικά. Η μπάλα με το ζόρι έμπαινε στην περιοχή της Σπάρτα και όποτε έγινε αυτό, οι ευκαιρίες καταστράφηκαν από λανθασμένες επιλογές. Έτσι φαγώθηκε πολύς χρόνος, αφού ο Αστέρας δεν είχε πλάνο! Τα δεδομένα δεν ανατράπηκαν ούτε όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 83', λόγω της αποβολής του Κρέιτσι. Έτσι ο Αστέρας υπέστη την ήττα και είπε αντίο στο Europa League...