Facebook Pixel Νίκη-παραμονής για Τρίκαλα και Λαύριο, εύκολα ο Αρκαδικός
| 2016-02-22 20:53:00

Νίκη-παραμονής για Τρίκαλα και Λαύριο, εύκολα ο Αρκαδικός

Νίκη παραμονής πέτυχε το Λαύριο, που επικράτησε του Κολοσσού με 84-73, τα Τρίκαλα διέλυσαν το Ρέθυμνο με 87-58, ενώ ο Αρκαδικός επικράτησε εύκολα με 82-59

Αρκαδικός – Απόλλων Πατρών 82-59

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό…

Ο Αρκαδικός αντιμετώπιζε σαν τελικό την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα και εκ του αποτελέσματος έδειξε πως το ενδεχόμενο ήττας δεν είχε καν τεθεί στο τραπέζι. Με επιμέρους σκορ, στην τρίτη περίοδο, 28-6, οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς και πανηγύρισαν την νίκη με 82-59.

Για τους γηπεδούχους ο Βασίλης Καββαδάς ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ασταμάτητος σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ, με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε καλή βραδιά βρέθηκε και το δίδυμο Τζόουνς (17π., 3/4τριπ.) – Στεφανίδης (14π., 4/4τριπ.) που “πυροβολούσε” από την περιφέρεια. Για λογαριασμό του Απόλλωνα, οι Μέιερ (13π.) και Βεργίνης (10π.) προσπάθησαν να ανεβάσουν την ομάδα τους, χωρίς όμως να αποτρέψουν τον διασυρμό.

Οι πρώτοι πόντοι της αναμέτρησης σημειώθηκαν από τον Καββαδά, για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Λι διεύρυνε την διαφορά στο 4-0, για να ακολουθήσουν 8 συνεχόμενοι πόντοι των φιλοξενούμενων.

Ο Αρκαδικός πάτησε στα πόδια του στη συνέχεια και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με συνεχόμενους πόντους από τους Λίτζιον και Καββαδά. Μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Τελικά οι γηπεδούχοι κατευθύνθηκαν στον πάγκο με προβάδισμα 5 πόντων και το σκορ στο 18-13.

Ο Μέιερ άνοιξε την δεύτερη περίοδο με 1/2 βολές, από πλευράς Απόλλωνα. Ο Τζόουνς λίγο αργότερα έκανε το 21- 14, ευστοχώντας σε σουτ από την περιφέρεια. Η διαφορά δεν άργησε να καλυφθεί. Δύο τρίποντα των Μέιερ και Βεργίνη, αλλά και μία βολή του Τζαουάρα έφεραν το ματς στα ίσια (21-21).

Το μοτίβο “πόντο στον πόντο” επανήλθε, με τις δύο ομάδες να απαντούν εκατέρωθεν στις επιθετικές εμπνεύσεις της αντιπάλου τους. Ο Μέιερ συνέχιζε το “βιολί” του για τον Απόλλωνα, ενώ ο Αρκαδικός πήρε αρκετούς πόντους από τον Λίτζιον. Οι τελευταίοι πόντοι του ημιχρόνου σημειώθηκαν από τον Καββαδά με γκολ – φάουλ (38-33).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Αρκαδικός κατάφερε να βρεθεί μπροστά μέχρι και με 10 πόντους (47-37). Η διαφορά ανέβηκε στους 16 δύο λεπτά αργότερα. Το βασικό στοιχείο των πρώτων λεπτών του 2ου ημιχρόνου ήταν η νωχελική άμυνα του Απόλλωνα, αλλά και η διάθεση που έδειχναν οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν απεγνωσμένα τρόπο να επιστρέψουν, αλλά αυτό μόνο εύκολα δεν ήταν. Ο Αρκαδικός είχε αποκτήσει ψυχολογία και ρυθμό στην επίθεση. Οι Λι, Τζόουνς και Στεφανίδης διαμόρφωσαν το 61-39 και, πλέον ο Απόλλωνας είχε ένα βουνό να ανέβει. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 66-39 (+27).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά δεν έμεινε στα ίδια υψηλά επίπεδα, όμως το χάσμα ήταν τεράστιο. Η διαφορά έπεσε από τους 20 πόντους 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, έπειτα από δίποντο του Βεργίνη (69-51). Ο Αρκαδικός έκανε διατήρηση δυνάμεων και το ματς έκλεισε στο 82-59.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης – Καλδίρης – Γκούμας
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-33, 66-39, 82-59
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης):
Καββαδάς 23, Βαν Όστρουμ, Νούτινεν 8 (2), Λι 8, Λίτζιον 7, Καραμαλέγκος, Τζόουνς 17 (3), Κοψάφτης, Στεφανίδης 14 (4), Τ.Τζόουνς, Καλλινικίδης 5 (1)
ΑΠΟΛΛΩΝ (Μέξας): Παλμμπλαντ 5 (1), Άντερσον 7 (1), Μέιερ 13 (2), Σάντλερ 8, Γουντς 8, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουάρα 6, Λαμπρόπουλος 2

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 87-58

Νίκη παραμονής…
Η επιστροφή του Όβι Σοκό σήμανε και την επιστροφή στις νίκες για τα Τρίκαλα. Με ψυχωμένη και επιβλητική εμφάνιση, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη διέλυσε το Ρέθυμνο με 87-58, για την 20η αγωνιστική, και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα προς την επίτευξη της παραμονής στα “μεγάλα σαλόνια” του ελληνικού μπάσκετ.

Ο Βρετανός σέντερ ήταν καταπληκτικός τελειώνοντας το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ και δη με 22 πόντους (4/8 διπ.-3/5 τρ.-5/7 βολές) και 10 ριμπάουντ! Η τριάδα των Μπράντον Μπράουν (20π.-4ρ.-6ασ.), Τζάστιν Ρόμπινσον (15π. με 3/6 τρ.) και Τζέι Αρ Κάντουγκαν (14π.) τον πλαισίωσε. Από το αποκαρδιωτικό Ρέθυμνο, ξεχώρισαν οι Τάιλερ Στόουν και Ρασάντ Μάντεν με 16 και 11 πόντους, αντίστοιχα.

Το τρίποντο του Στόουν άνοιξε το σκορ στον αγώνα, αλλά η συνέχεια ανήκε στα Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα, επωφελήθηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τον Σοκό να ηγείται κατόρθωσαν να προηγηθούν με 9 πόντους (25-16) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, απόρροια ενός τρομερού 10-1 μέσα στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά αυτής.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν σαρωτική και στη συνέχεια. Με τον Βίλχαλμσον και τον Μπράουν να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, οι Τρικαλινοί σημείωσαν 15 πόντους μέσα στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ δέχθηκαν μόλις 4 και ξέφυγαν με 40-20! Τότε επήλθε κρητική απάντηση. Οι Ρεθυμνιώτες ξύπνησαν από τον “λήθαργο”, ο Στόουν πήρε το “όπλο” του και ως το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά μαζεύτηκε στο -10 (42-32).

Η ανάπαυλα φαίνεται πως λειτούργησε ανασταλτικά για τους Κρητικούς, οι οποίοι έχασαν το μομέντουμ που είχαν αρχίσει να “χτίζουν”, το οποίο πέρασε στο αντίπαλο “στρατόπεδο”. Με τον Σοκό να πρωτοστατεί και τον Μπράουν να τον πλαισιώνει, τα Τρίκαλα κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ, το Ρέθυμνο ήταν απογοητευτικό σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει πέρα των 20 πόντων (71-50) μέχρι τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Το σόου των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να φθάνει ακόμα και το +29 (85-56 στο 39′), μετά από τρίποντο του Μπράουν.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Μητσόπουλος – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 72-50, 87-58.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης):
Σοκό 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλχαλμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Κάντουγκαν 14, Τσιλουλής, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Λαύριο – Κολοσσός 84-73

Νίκη παραμονής πέτυχε το Λαύριο, που επικράτησε του Κολοσσού με 84-73 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το Λαύριο είναι πολύ ισχυρό στην έδρα του και το απέδειξε για μία ακόμη φορά, σε αντίθεση με τον Κολοσσό που μακριά από το Βενετόκλειο αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τάσεις αυτοκτονίας, αφού ο Κολοσσός έκανε μια τρομερή αντεπίθεση, που δεν ήταν όμως αρκετή για να του χαρίσει τη νίκη.

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση με τους Μπολντς και Μπάρλο να σημειώνουν τους 5 πρώτους πόντους για την ομάδα τους στα δύο πρώτα λεπτά (5-0). Ο Ντέιβις σημείωσε το πρώτο καλάθι για την ομάδα του, αλλά το Λαύριο δεν του άφησε πολλά περιθώρια, καθώς έφτασε να προηγείται στο 3’ με 7-3. Οι φιλοξενούμενοι κάπου εκεί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, μετά από τρίποντο του Λιούις (6-7, 4’). Μέχρι και το 6’, ο Κολοσσός ακολουθούσε στο σκορ (10-12), κάπου εκεί, όμως το Λαύριο με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μπολντς προηγήθηκε με 8 πόντους (18-10, 7’). Οι “θαλασσί” αντέδρασαν γρήγορα και με ένα 8-0 σερί από τους Λιούις και Λίντεν έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (18-18) 1:38″ πριν από τη λήξη. Το Λαύριο απάντησε με δικό του σερί 4-0 από τον Γιανγκ (22-18, 9’) και το δεκάλεπτο έληξε με το 22-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του παιχνιδιού, αφού μείωσε για δεύτερη στους 2 (22-24) στο 11’. Το Λαύριο συνέχισε τα “πληγώνει” το καλάθι των φιλοξενουμένων, τόσο από την περιφέρεια, όσο και από μέση και κοντινή απόσταση, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 11 στο 16’, έπειτα από τρίποντο του Κρουμπάλι (36-25). Έπειτα από ένα λεπτό αδράνειας, ο Κρουμπάλι ανέβασε τη διαφορά στους 13 (38-25), ο Λιούις μείωσε στους 11 ξανά, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τον πήχη, φτάνοντας τη διαφορά στους 17 (46-29), έπειτα από δίποντο του Μπάρλου, με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ρέλεφορντ ευστόχησε σε δίποντο 38’’ πριν το τέλος και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-31, υπέρ του Λαυρίου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν να κάνουν πάρτι κάτω από τα καλάθια του Κολοσσού, καθώς με ένα σερί 6-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 21 πόντους (54-33, 22’). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και κατάφεραν να μειώσουν στους 15 (39-54), στο 24’. Οι “θαλασσί” προσπαθούσαν όσο μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά, ωστόσο το Λαύριο δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια, αφού η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 17 (64-47, 29’). Με 46’’ να μένουν για τη λήξη ο Γιαννούλης Λαρετζάκης μαζί με τον Ρέλεφορντ με 5-0 σερί μείωσαν στους 12, 52-64, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι από το 28’ μέχρι και το 34’ αδυνατούσαν αν βρουν στόχο και μέσα σε πέντε λεπτά σχεδόν γκρέμισαν ότι είχαν χτίσει στις δύο προηγούμενες περιόδους, αφού ο Κολοσσός με σερί 12-0, μείωσε στους 5 (59-64, 33’). Κάπου εκεί το Λαύριο αντέδρασε και έπειτα από 8-0 σερί των Κρουμπάλι, Μπάρλου και Μπολντς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 11 (72-61). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη απάντησαν με νέο σερί 5-0 και μείωσαν ξανά στους 6 (69-75) στο 37’. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα κρίσιμα, αφού η μπάλα άλλαζε συνεχώς χέρια με τους «θαλασσί» να προσπαθούν να μειώσουν όσο περισσότερο γίνεται. Με 1:31’’ να μένει για τη λήξη, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στους 5, με το 77-72 υπέρ των γηπεδούχων. Κρουμπάλι και Κέσελ πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 7-1 και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 46-31, 64-52, 84-73.
Διαιτητές: Γκόντας – Μάνος – Δεσλής.