Facebook Pixel Σάντερλαντ in, Νιούκαστλ out! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-05-07 19:23:00

Σάντερλαντ in, Νιούκαστλ out! (ΒΙΝΤΕΟ)

Έπειτα από τρομερή ματσάρα η Σάντερλαντ νίκησε με 3-2 την Τσέλσι με ανατροπή και βρίσκεται μια ανάσα από την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά και το 0-0 της Νιούκαστλ στην έδρα της Άστον Βίλα.

Στο "Stadium of Light" η Τσέλσι προηγήθηκε στο 14' με τον Ντιέγκο Κόστα, αλλά ο Καζρί ισοφάρισε με γκολάρα στο 41'. Παρόλα αυτά οι "μπλε" πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, αφού έκαναν το 1-2 με τον Μάτιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη ανήκε αποκλειστικά στην Σάντερλαντ που με δύο γκολ από Μπορίνι και Ντεφόε (67' και 70') έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τεράστια νίκη που -εκτός απροόπτου- της εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία.

Κι αυτό γιατί η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πεσμένης Άστον Βίλα, μένοντας στο 0-0, κι ένω έχει έναν αγώνα περισσότερο από την Σάντερλαντ.

Στα άλλα ματς η Γουέστ Χαμ έκανε πισωγύρισμα στην προσπάθεια της να βγει Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ηττήθηκε με 4-1 από την αδιάφορη Σουόνσι εντός έδρας, ενώ η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 2-1 της Στόουκ. Μπόρνμουθ και Γουέστ Μπρόμιτς έμειναν στο 1-1.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νόριτς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (72' Μάτα)

Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 0-0

Μπόρνμουθ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (82' Ρίτσι / 16' Ροντόν)

Κρίσταλ Πάλας - Στόουκ 2-1 (47' και 68' Γκέιλ / 26' Τσάρλι Άνταμ)

Σάντερλαντ - Τσέλσι 3-2 (41' Κχαζρί, 67' Μπορίνι, 70' Ντεφόου / 14' Ντιέγκο Κόστα, 45' Μάτιτς)

Γουέστ Χαμ - Σουόνσι 1-4 (68' αυτ. Κίνγκσλεϊ / 25' Ράουτλετζ, 31' Αντρέ Αγιού, 51' Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, 90' Γκομίς)

Λέστερ - Έβερτον (19:30)