Facebook Pixel Χαμηλή πτήση για την Παπαχρήστου - Απογοήτευση για Μπανιώτη
| 2016-08-15 07:57:00

Χαμηλή πτήση για την Παπαχρήστου - Απογοήτευση για Μπανιώτη

Στην 8η θέση έμεινε η Βούλα Παπαχρήστου στον τελικό του τριπλούν, κατά την 3η ημέρα των αγώνων στίβου, αν και είχε βλέψεις για να ανέβει στο βάθρο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες είχε καλύτερο άλμα στα 14.26μ (το πρώτο), ενώ έκανε ακόμη 14.19μ, 14.04μ, 13.99μ, 13.81μ και ένα άκυρο. Κι όλα αυτά σε έναν εκπληκτικό τελικό με τρομερές επιδόσεις που το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κολομβιανή Ιμπαργκουέν με 15.17. Ασημένιο μετάλλιο για τη Ρόχας από τη Βενεζουέλα με 14.98 και τρίτη η Ριπακόβα από το Καζακστάν με 14.74. Τόσο η πρώτη όσο και η τρίτη έκαναν τις καλύτερες φετινές τους επιδόσεις...

Οι ελληνικές παρουσίες στην χθεσινή ημέρα

Ο Κώστας Μπανιώτης δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ύψους ανδρών. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 2.22μ στην 3η προσπάθεια κατετάγη 17ος στο Α΄ προκριματικό γκρουπ, 34ος στο σύνολο, και αποκλείστηκε. Ο Μπανιώτης είχε περάσει με την 2η προσπάθεια τα 2.17μ, ενώ έκανε τρεις αποτυχημένες στα 2.26μ.

Η Ράνια Ρεμπούλη πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση μεταξύ των τριών Ελληνίδων αθλητριών που μετείχαν στον Μαραθώνιο. Κατέλαβε την 88η θέση με χρόνο 2:46:32, ενώ η Σοφία Ρήγα κατετάγη 103η με 2:49:07 και η Παναγιώτα Βλαχάκη κατέλαβε την 118η θέση με επίδοση 2:59:12.

Ολοκλήρωσε την παρουσία του στην Ολυμπιακή Ρεγκάτα κατηγορίας RS:X, με την κατάληψη της 5ης θέσης στη γενική κατάταξη ο Βύρων Κοκκαλάνης (96 βαθμούς ποινής). Στην κούρσα μεταλλίων (medal race), o Έλληνας ιστιοπλόος τερμάτισε στην 8η θέση, με 18 β.π.
Με εντυπωσιακή αντεπίθεση στη 12η ιστιοδρομία, ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 3η θέση και πρόλαβε στο... νήμα να κατακτήσει τη 10η της γενικής στα Finn. Ετσι απέκτησε την τελευταία στιγμή το δικαίωμα να συμμετάσχει στη Medal Race, καθώς ισοβάθμησε με τον Αυστραλό Λίλι Τζέικ στους 88 β.π. αλλά είχε καλύτερες ιστιοδρομίες.

Εξαιρετική η παρουσία του Παναγιώτη Μάντη και του Παύλου Καγιαλή στην 7η ιστιοδρομία των 470. Το ελληνικό πλήρωμα κατέκτησε την 5η θέση και ανέβηκε στην 3η της γενικής κατάταξης με 32 βαθμούς ποινής.

Με τη 18η θέση της τελικής κατάταξης στα Nacra 17 ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, η Σοφία Μπεκατώρου και ο Μιχάλης Πατενιώτης. Στην 12η και τελευταία ιστιοδρομία της Ολυμπιακής Ρεγκάτας το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε την 18 θέση και συνολικά ολοκλήρωσε με 148 β.π.

Τη 10η θέση κατέλαβαν οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου στο ελεύθερο πρόγραμμα του προκριματικού στο ντουέτο, με το οποίο άρχισε η συγχρονισμένη κολύμβηση. Το ελληνικό δίδυμο βαθμολογήθηκε με 86.1000 και έμεινε οριακά πίσω από τις Γαλλίδες Οζ/Κρετιέν (86.8667) και τις Αμερικανίδες Αλβαρεζ/Κορόλεβα (86.4333), στη «μάχη» που δίνει για να πλασαριστεί στην πρώτη οκτάδα.

Τέλος, με ήττα 12-7 από την Αυστραλία ολοκλήρωσε η Εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών τις υποχρεώσεις της στην Α΄ φάση του Ολυμπιακού τουρνουά. Η ελληνική ομάδα έχασε την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου, πήρε την 2η θέση και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.