Facebook Pixel Όλα τα... "Μπορο" με Στουάνι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-08-21 17:36:00

Όλα τα... "Μπορο" με Στουάνι! (ΒΙΝΤΕΟ)

O Ουρουγουανός φορ με δύο γκολ (το πρώτο γκολάρα) οδήγησε τη Μίντλεσμπρο σε νίκη με 2-1 επί της Σάντερλαντ

Στο 13' ο Στουάνι έπιασε καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής και έγραψε για το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι «μαυρόγατες» εμφανώς επηρεασμένες από το ξαφνικό γκολ που δέχτηκαν και προσπάθησαν- μάταια εκ του αποτελέσματος- να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της «Μπόρο». Σαν να μην έφτανε, όμως, αυτό η μοίρα τους επεφύλαξε άσχημο παιχνίδι, αφού στο 45' ξανά ο Στουάνι βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Απολύτως φυσιολογικά στην επανάληψη η Σάντερλαντ έπρεπε να ρισκάρει. Βγήκε μαζικά στην επίθεση, πρέσαρε για τη γρήγορη μείωση του σκορ, όμως με εξαίρεση μια διαμαρτυρία για πέναλτι στο 50' δεν είχε κάτι άλλο να επιδείξει…

Όλα αυτά στα πρώτα λεπτά, γιατί αργότερα- και με την Μίντλεσμπρο εντελώς οπισθοχωρημένη- η ομάδα του Μόγιες έγινε εκτός από πιεστική και απειλητική! Στο 71', μάλιστα, ο Φαν Άανχολτ μείωσε σε 2-1 και το ματς πήρε φωτιά!

Εννοείται πως οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμη πιο πιεστικοί και πάσχιζαν στα εναπομείναντα λεπτά να φέρουν τουλάχιστον το παιχνίδι στα ίσα. Η Μίντλεσμπρο, ωστόσο, δεν… λύγισε και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα έως το τελικό σφύριγμα.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Αυγούστου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 2-0 (36', 52' πέν. Ιμπραϊμοβιτς)

Σάββατο 20 Αυγούστου

Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (49'πεν. - Αγουέρο 27',36'πεν., Νολίτο 86',95')

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 2-0 (2’ Βόουκς, 37’ Γκρέι)

Σουόνσι - Χαλ 0-2 (79’ Μαλόνεϊ, 90’ Ερνάντες)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (83’ Γουανιάμα)

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2 (55’ Κάπουε - 80’ Μπατσουαγί, 87’ Ντιέγκο Κόστα)

Γουέστ Μπρομ - Έβερτον 1-2 (9’ ΜακΚόλεϊ - 45’+2’ Μιραλάς, 60’ Μπάρι)

Λέστερ - Αρσεναλ 0-0