Facebook Pixel Νικολακόπουλος: Πόσα είναι τα γκολ του Ολυμπιακού; Ο… Ηλίας να τα μετρήσει!
| 2016-10-03 14:02:00

Νικολακόπουλος: Πόσα είναι τα γκολ του Ολυμπιακού; Ο… Ηλίας να τα μετρήσει!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος γράφει για τα γκολ που πέφτουν βροχή από τον Ολυμπιακό στην ΑΕΚ!

• Έκλεινα χθες το κομμάτι μου γράφοντας ότι δεν μπορεί αυτός ο Ολυμπιακός να μην κάνει το ξέσπασμα του επιθετικά. Και τόνιζα ότι θα πρέπει ο Μπέντο να επενδύσει στο μηδέν πίσω και τα γκολ θα έρχονταν μπροστά.

• Κι έτσι κι έγινε. Ο Ολυμπιακός είχε ως βάση την άμυνά του, που έτρωγε σίδερα με Ντα Κόστα και Μποτία. Κι ασφαλίζοντας πίσω το μηδέν, έχτιζε φάσεις μπροστά με το ταλέντο και την ποιότητα των παικτών του.

• Βέβαια αυτό που έγινε χθες, δεν το βρίσκεις εύκολα. Να παίζουν την ίδια ημέρα η πρώτη και η δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού εναντίον της πρώτης και της δεύτερης ομάδας της ΑΕΚ και το τελικό σκορ να είναι 10-0!!! Μιλάμε για πανηγύρι κανονικό!

• Όπως πανηγύρι είναι αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια σε κάθε πρωτάθλημα που έρχεται η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη!

• 6-0 το 2010-11
• 2-0 το 2011-12
• 3-0 το 2012-13
• 4-0 πέρσι
• 3-0 φέτος

• Που να μετρήσεις γκολ! 20 είναι σε 5 ματς; Λιγότερα; Περισσότερα; Ο…Ηλίας πρέπει να τα μετρήσει, που έχει και…παράδοση και ξέρει από πολλά! Και που είναι πάντα λαλίστατος για τον Ολυμπιακό, τη διαιτησία κλπ, κλπ.

• Και να ξέρετε κάτι: η ΑΕΚ ήταν πολύ τυχερή στο δοκάρι του Σεμπά στο 9’! Και δεν κάνω καθόλου πλάκα, τώρα.

• Ιστορικά, όποτε ο Ολυμπιακός έχει βάλει μέσα στο σπίτι του δύο γκολ στην ΑΕΚ στα πρώτα 10-15 λεπτά, το ρολόϊ έχει γράψει είτε εξάρα (το 2010-11), είτε τεσσάρες (τα μακρινά 1932 και το 1934, αλλά και το πιο κοντινό 1992)…

Κάτι τελευταίο: αν είναι αυτό που υπολογίζω, μπράβο στα πιτσιρίκια του Ολυμπιακού που σταμάτησαν στο ημίχρονο. Καλό είναι να δείχνεις σεβασμό στον αντίπαλο, πόσο δε μάλλον σε ένα άλλο μεγάλο σύλλογο, λέω εγώ.

Πηγή: sport-fm.gr