15/07/11 - 10:13

Στην κληρωτίδα Παναθηναϊκός & ΠΑΟΚ

Στις 13:00 o Παναθηναϊκός μπαίνει στην κληρωτίδα του Γ' προκριματικού γύρου του Champions League, ενώ ο ΠΑΟΚ στις 14:30 σε αυτήν για το Europa League, όπως φυσικά και ο Ολυμπιακός Βόλου.

Στην κληρωτίδα Παναθηναϊκός & ΠΑΟΚ
52.529views 0shares

Η μεγάλη στιγμή έφτασε για τον Παναθηναϊκό, καθώς την Παρασκευή στις 13:00 διεξάγεται η κλήρωση για τον Γ' προκριματικό γύρο του Champions League, φυσικά στην Νιόν της Ελβετίας.

To "τριφύλλι" θα μάθει λοιπόν ποια από τις Ρουμπίν Καζάν, Ζυρίχη, Οντένσε, Τράμπζονσπορ και Βασλούι θα αντιμετωπίσει στις 26-27/07 και 02-03/08 με στόχο την πρόκριση στα play-off, όπου περιμένουν τα "μεγαθήρια".

Στις 14:30 ξεκινά η κλήρωση του Γ' προκριματικού γύρου του Europa League, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει στην κληρωτίδα, αλλά και ο Ολυμπιακός Βόλου ως ζευγάρι με την Ραντ, την οποία νίκησε με 1-0 μέσα στο Βελιγράδι στο 1ο ματς του Β' προκριματικού.

Η UEFA έχει χωρίσει τις ομάδες (& ζευγάρια) Europa League σε 7 groups με 5 ισχυρούς και 5 ανίσχυρους. Ο ΠΑΟΚ είναι στο 7ο και ο Ολυμπιακός Βόλου είναι στο 5ο, αμφότεροι στους ισχυρούς.

Παρακάτω υπάρχουν όλες οι ομάδες της κλήρωσης και στις δύο διοργανώσεις...

Champions League

Μονοπάτι μη πρωταθλητών:

Ισχυροί

Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Παναθηναϊκός (Ελλάδα)

Τβέντε (Ολλανδία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Ανίσχυροι

Ρουμπίν Καζάν (Ρωσία)

Ζυρίχη (Ελβετία)

Οντένσε (Δανία)

Τράμπζονσπορ (Τουρκία)

Βασλούι (Ρουμανία)

*περιμένουν στα play-off: Άρσεναλ, Βιγιαρεάλ, Ουντινέζε, Μπάγερν Μονάχου & Λιόν

Μονοπάτι πρωταθλητών:

Ισχυροί

Ρέιντζερς (Σκωτία)

Κοπεγχάγη (Δανία)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) ή Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Ντέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) ή Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)

Παρτίζαν Βελιγραδίου (Σερβία) ή FK Σκεντίγια (Σκόπια)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

Σκόντο Ρίγα (Λετονία) ή Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) ή Βίντεοτον (Ουγγαρία)

Ανίσχυροι

Γκενκ (Βέλγιο)

Μόγκρεν (Μαυροβούνιο) ή Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία)

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν)

Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία) η Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)

Βαλέτα (Μάλτα) ή Εκράνας (Λιθουανία)

Ζεσταφόνι (Γεωργία) ή Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)

Μάλμε (Σουηδία) ή HB Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)

Europa League

Group 1:

Ισχυροί
Ατλέτικο (Ισπανία), Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία), Μλάντα Μπολέσλαβ (Τσεχία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία), Αλάνια (Ρωσία)

Ανίσχυροι
Τούρκου (Φινλανδία) ή Βέστερλο (Βέλγιο), Σαχτσιόρ (Λευκορωσία) ή Βένσπιλς (Λετονία), Κεσκέμετ (Ουγγαρία) ή Ακτόμπε (Καζαχστάν), Φλοριάνα (Μάλτα) ή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος), Στρόμσγκοντσετ

Group 2:

Ισχυροί
Άλκμααρ (Ολλανδία), Ρούνταρ (Μαυροβούνιο) ή Αούστρια Βιέννης (Αυστρία), Μπούρσασπορ (Τουρκία), Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) ή Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία), Σουντούβα (Λιθουανία) ή Έλφσμποργκ (Σουηδία)

Ανίσχυροι
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Χαζάρ (Αζερμπαϊτζάν), Φλαμουρτάρι (Αλβανία) ή Γιαμπλόνετς (Τσεχία), Φερενσβάρος (Ουγγαρία) ή Όλεσουντ (Νορβηγία), Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Μποέμιανς (Ιρλανδία), Γκόμελ (Λευκορωσία)

Group 3:

Ισχυροί
Χαποέλ Τελ Αβίβ (Ιρσαήλ), Ρεν (Γαλλία), Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία), Σετούμπαλ (Πορτογαλία), Μινσκ (Λευκορωσία) ή Γκαζιάντεπσπορ (Τουρκία)

Ανίσχυροι
The New Saints (Ουαλία) ή Μίντιλαντ (Δανία), Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία), Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) ή Βοϊβοντίνα (Σερβία), Τίρανα (Αλβανία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία), Μετάλουργιστ Ρουστάβι (Γεωργία) ή Ιρτίς Παβλόνταρ (Καζαχστάν)

Group 4:

Ισχυροί
Παλέρμο (Ιταλία), Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία), Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Ζιλίνα (Σλοβακία), Καρπάτι Λιέβ (Ουκρανία), Τάουρας (Λιθουανία) ή Ντεν Χάαχ (Ολλανδία)

Ανίσχυροι
Ομόνοια (Κύπρος), Βλάζνια (Αλβανία) ή Τουν (Ελβετία), Σαχτέρ (Καζαχστάν) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία), Λανέλι (Ουαλία) ή Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία), Ίσκρα Σταλ (Μολδαβία) ή Βαράζντιν (Κροατία)

Group 5:

Ισχυροί
Μπριζ (Βέλγιο), Λιεπάχας (Λετονία) ή Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία), Μάιντς (Γερμανία), Χέλσινγκμποργκ (Σουηδία), Ραντ (Σερβία) ή Ολυμπιακός Βόλου (Ελλάδα)

Ανίσχυροι
Σαν Τζουλιά (Ανδόρα) ή Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ), Κουόπιο (Φινλανδία) ή Γκαζ Μετάν Μέντιας (Ρουμανία), Στρέιμουρ (Νησιά Φαρόε) ή Καραμπάκ (Αζερμπαϊτζάν), Ντιφεράνζ (Λουξεμβούργο) ή Λεβάντια (Εσθονία), Σενίκα (Σλοβακία)

Group 6:

Ισχυροί
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία), Στόουκ (Αγγλία), Ανόρθωση (Κύπρος) ή Γκάγκρα (Γεωργία), Γκλεντόραν (Β.Ιρλανδία) ή Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία), Χαρτς (Σκωτία)

Ανίσχυροι
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία), Πακς (Ουγγαρία) ή Τρόμσο (Νορβηγία), Γιουβένες/Ντογκάνα (Σαν Μαρίνο) ή Ραμποτνίτσκι (Σκόπια), Έρεμπρο (Σουηδία) ή Σαράγεβο (Βοσνία), Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)

Group 7:

Ισχυροί
Κρουσέιντερς (Β.Ιρλανδία) ή Φούλαμ (Αγγλία), ΠΑΟΚ (Ελλάδα), FH (Ισλανδία) ή Νασιονάλ (Πορτογαλία), Μπρόντμπι (Δανία), Μέταλουργκλ Σκόπιε (Σκόπια) ή Λοκομοτίβ Σόφιας (Βουλγαρία)

Ανίσχυροι
Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία) ή Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία), Βαλερένγκα (Νορβηγία) ή Μίκα (Αρμενία), Ριντ (Αυστρία), Χάκεν (Σουηδία) ή Χόνκα (Φινλανδία), Ντομζάλε (Σλοβενία) ή ΡΝΚ Σπλιτ (Κροατία)

*περιμένουν στα play-off: Τότεναμ, Μπέρμιγχαμ, Σεβίλλη, Μπιλμπάο, Λάτσιο, Ρόμα, Σάλκε, Ανόβερο, Παρί Σεν-Ζερμέν, Σοσό, Σπαρτάκ Μόσχας, Λοκομοτίβ Μόσχας, Μέταλιστ Κάρκιβ, Ντίπρο, Στεάουα, Ραπίντ Βουκουρεστίου, Σπόρτινγκ, Μπράγκα, Αϊντχόφεν, Μπεσικτάς, ΑΕΚ, Σιόν, Άντερλεχτ, Νόρτζελαντ, Σέλτικ, ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Πηγή: sport24.gr

  • ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK




ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ