Facebook Pixel Σαν να μην πέρασε μια ...νύχτα!
| 2011-07-21 22:54:00

Σαν να μην πέρασε μια ...νύχτα!

Δεν είδαν φως από τον νέο Παναθηναϊκό οι οπαδοί του. Την ίδια προβληματική εικόνα με πέρυσι παρουσίασε στο φιλικό 0-0 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, έξι μέρες πριν την Οντένσε...

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Παναθηναϊκός στο Περιστέρι, σε ένα παιχνίδι με μέτριο θέαμα και λίγες φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν καλοί σε όλο το διάστημα του αγώνα και δικαιούνταν κάποιο γκολ, καθώς έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Στην αντίπερα όχθη, οι “πράσινοι” ήταν... απαράδεκτοι στο πρώτο μέρος, χωρίς κυκλοφορία και χωρίς φάση, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο με 11 αλλαγές παρουσιάστηκαν καλύτεροι. Το “τριφύλλι” είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Καραγκούνη και Δημούτσο, ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε πως στην επανάληψη και οι Περιστεριώτες έκαναν πολλές αλλαγές, με τον Γιώργο Δώνη να δίνει χρόνο σε νέα παιδιά.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος εκμεταλλευόμενος την... απουσία του Παναθηναϊκού από το γήπεδο, ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο 25λεπτο ήλεγχε απόλυτα το ματς. Μάλιστα, στο 25' έφτασε μία ανάσα από το γκολ όταν μετά την εκτέλεση του τρίτου συνεχόμενου κόρνερ, ο Μπρίτο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Αναστασάκος έκανε την προβολή από κοντά, όμως έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και στο 44' έφτασαν και πάλι πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Φυτανίδης έπιασε αμαρκάτιστος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως δεν σημάδεψε σωστά. Έτσι λοιπόν έκλεισε το πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟ να μην έχει κάνει ούτε μία ευκαιρία, ενώ παράλληλα είχε τεράστια προβλήματα στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή.

Στην επανάληψη ο Φερέιρα έκανε 11 αλλαγές και κάπως... έστρωσε η ομάδα του. Βέβαια, αλλαγές έκανε και ο Γιώργος Δώνης, κάτι που έριξε σημαντικά τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και τουλάχιστον έχασαν δύο καλές ευκαιρίες. Στο 50' ο Καραγκούνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο του Ατρομήτου από πολύ κοντά, ενώ στο 66' ο Δημούτσος μπήκε ωραία στην περιοχή, όμως πλάσαρε άουτ. Κάποιες ευκαιρίες είχε και ο Ατρόμητος, ωστόσο γκολ δεν μπόρεσε να βάλει και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Το LIVE του spordog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

85'
Φάουλ από τον Αθανασίου με τον Καρνέζη να διώχνει με δυσκολία.

73' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κοτσόλης τραυματίστηκε και την θέση του πήρε ο Καρνέζης.

72' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλέιτον γυρίζει την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Λεοντίου κάνει το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

66' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Η δεύτερη στο παιχνίδι. Ο Δημούτσος κάνει ωραία κίνηση, αποφεύγει τον αντίπαλό του και μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχειρεί, φεύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

65' Ο Πλεσί με σουτ έξω από την περιοχή προσπαθεί να σκοράρει, όμως στέλνει την μπάλα πολλά... πολλά μέτρα άουτ.

60' Τεράστια οργανωτικά προβλήματα και στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό

58' Νέα καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Σκόνδρας μπαίνει μόνος του στην περιοχή, όμως καθυστερεί και τελικά κάνει λάθος πάσα...

53' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη

51' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Από σέντρα του Μπρίτο, ο Μπέλιτς πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως στέλνει την μπάλα άουτ.

50' Πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Δημούτσος κάνει την σέντρα από δεξιά, ο Καραγκούνης κοντρολάρει την μπάλα λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, κάνει και το γυριστό, όμως ο Ράντμαν αποκρούει.

48' Σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ

Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα. Κοτσόλης, Σεϊταρίδης, Καντέ, Μουν, Βιτόλο, Καραγκούνης, Πλεσί, Δημούτσος, Λεοντίου, Κλέιτον.

46' Ξεκινάει το δεύτερο. Έντεκα αλλαγές από τον Ζεσουάλδο Φερέιρα...

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Σαφώς καλύτερος ο Ατρόμητος απέναντι σε έναν κάκιστο Παναθηναϊκό.

44' Νέα καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Φυτανίδης πήρε την κεφαλιά μόνος του μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

40' Κάκιστος ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 40 λεπτά. Χωρίς τρεξίματα, χωρίς κυκλοφορία μπάλας και με προβλήματα στην άμυνα. Ο Ατρόμητος είναι καλύτερος και έχει ήδη κερδίσει πέντε πανό.

28' Μικρή διακοπή του ματς λόγω κάποιων... μπαμ από την εξέδρα. Έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα και το ματς ξεκίνησε πάλι. Μόλις όμως έπεσε άλλη μία κροτίδα.

25' Καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Μετά από τρία συνεχόμενα κόρνερ, οι γηπεδούχοι φτάνουν μία... ανάσα από το γκολ. Ο Μπρίτο κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Αναστασάκος κάνει την προβολή από το μισό μέτρο, όμως στέλνει την μπάλα αουτ

20' Ο Παναθηναϊκός δεν έχει δημιουργήσει ούτε μία σοβαρή ευκαιρία μέχρι στιγμής, ενώ δεν έχει πατήσει καν στην αντίπαλη περιοχή. Αντίθετα, ο Ατρόμητος είναι καλύτερος και προσπαθεί για το γκολ, κυρίως με κάποια μακρινά σουρ.

10' Ο Ατρόμητος φεύγει γρήγορα στην επίθεση, ο Μπρίτο βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αφού ο Μπουμσόνγκ γλίστρησε και έπεσε, κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

6' Σουτ του Μπρίτο, από μακρινή απόσταση μπλόκαρε ο Τζόρβας εύκολα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Ατρόμητος (Γ. Δώνης): Ιτάνζ (46' Ράντμαν), Σκόνδρας (78' Αργυρός), Γιαννούλης (61' Νάστος), Τόμας (55' Λημνιός), Φυτανίδης (78' Γρομητσάρης), Μπάλλας (46' Μακρής), Τάτος (46' Σφακιανάκης), Πίτου Γκαρσία (69' Αθανασίου), Μπέλιτς (61' Καραμάνος), Μπρίτο (61' Μπιλίτσης), Αναστασάκος (69' Καϊμακαμούδης)

Παναθηναϊκός (Ζ. Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σιμάο, Κατσουράνης, Νίνης, Μαρίνος, Λέτο, Πετρόπουλος

Στο Β' μέρος ο ΠΑΟ έπαιξε με τους: Κοτσόλης (73' Καρνέζης), Σεϊταρίδης, Μουν, Καντέ, Μπιάρμσιρ, Βιτόλο (77' Τριανταφυλλόπουλος), Πλεσί, Καραγκούνης, Δημούτσος, Λεοντίου (77' Φουρλάνος), Κλέιτον