Facebook Pixel Τα... χρειάστηκε, αλλά πέρασε στους ομίλους η Σέλτικ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-08-22 20:52:00

Τα... χρειάστηκε, αλλά πέρασε στους ομίλους η Σέλτικ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Παραλίγο να πάθουν κάζο οι Σκωτσέζοι παρά το 5-0 του πρώτου αγώνα, αλλά τελικά το... έσωσαν και προκρίθηκαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ χάνοντας 4-3 στην έδρα της Αστάνα.

Η Σέλτικ είχε νικήσει 5-0 στη Σκωτία, με αποτέλεσμα η ρεβάνς στην έδρα της Αστάνα να μοιάζει με τυπική διαδικασία, μόνο που αποδείχθηκε ότι μόνο τέτοια δεν ήταν.

Οι Καζάκοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Άγερ στο 26’, με τη Σέλτικ να ισοφαρίζει στο 33’ με γκολάρα του Σινκλέρ. Εκεί όλοι πίστεψαν ότι η πρόκριση τελείωσε, αλλά η Αστάνα είχε αντίθετη άποψη ασκώντας ασφυκτική πίεση στους Σκωτσέζους και πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 20 λεπτά, με τους Μουζίκοφ (48’), Τβουμάσι (49’, 69’)!

Το γήπεδο άρχισε να «βράζει» και οι Καζάκοι είχαν σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα γκολ, όμως τις σπατάλησαν, με αποτέλεσμα το… θαύμα να μην ολοκληρωθεί. Αντίθετα, ήταν η Σέλτικ αυτή που σκόραρε δυο τέρματα με τους Ντομ (80’) και Γκρίφιθς στις καθυστερήσεις, με το τελικό 4-3 να της δίνει την πρόκριση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ!