Facebook Pixel Sportdog.gr | «Αυτοκτονία» Ντόρτμουντ, «τυφώνας» η Λεβερκούζεν με Ρέτσο! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-10-21 18:34:00

«Αυτοκτονία» Ντόρτμουντ, «τυφώνας» η Λεβερκούζεν με Ρέτσο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Βεστφαλοί υπέπεσαν σε γκέλα με την Άιντραχτ (2-2), ενώ η ομάδα του Έλληνα μπακ διέλυσε 5-1 τη Γκλάντμπαχ!

Γκέλα ολκής για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία προηγήθηκε 2-0 στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, όμως ισοφαρίστηκε σε 2-2 δεχόμενη δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Οι Βεστφαλοί πίεσαν ασφυκτικά, όμως δεν βρήκαν το γκολ της νίκης, αφού στις καθυστερήσεις έχασαν απίθανη ευκαιρία, με τον Σαχίν να σουτάρει από κοντά σε κενή εστία και τον Χασέμπε να διώχνει πάνω στη γραμμή! Έτσι, η Ντόρτμουντ έμεινε μεν πρώτη, αλλά έχει 20 βαθμούς και θα αποκτήσει… συγκάτοικο στην κορυφή εάν η Μπάγερν, που έχει 17, νικήσει αργότερα το Αμβούργο.

Με τον Παναγιώτη Ρέτσο να αγωνίζεται και πάλι βασικός σε θέση δεξιού μπακ, η Λεβερκούζεν πέτυχε φοβερή ανατροπή στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Αν και βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 7’, οι «ασπιρίνες» πέτυχαν 5 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσαν τα «πουλάρια» με 5-1!

Με νίκη συνέχισε η Λειψία (1-0 τη Στουτγκάρδη) και είναι στη 2η θέση με 19 βαθμούς, ενώ το Αννόβερο επικράτησε 2-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ με ανατροπή.

Айнтрахт Ф - Боруссия Д от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σάλκε - Μάιντς 2-0 (13' Γκορέτσκα, 74' Μπούργκσταλερ)

Σάββατο

Λειψία - Στουτγκάρδη 1-0 (23΄Ζάμπιτσερ)

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 1-5 (7' Φάμπιαν Τζόνσον / 48' Σεβν Μπέντερ, 59' Μπέιλι, 61' Μπραντ, 69' Φόλαντ, 81' Ποχγιάνπαλο)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ντόρτμουντ 2-2 (64' πέν. Αλέ, 68' Βολφ / 18' Σαχίν, 57' Φίλιπ)

Άουγκσμπουργκ - Ανόβερο 1-2 (33' Γκρέγκοριτς / 77' και 89' Φίλκρουγκ)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)