Facebook Pixel Τουλάχιστον πήρε βαθμό
| 2011-08-14 18:23:00

Τουλάχιστον πήρε βαθμό

Με γκολ του Σέχτερ στο 80' η Καϊζερσλάουτερν -με τον Θάνο Πέτσο βασικό- ισοφάρισε την Άουγκσμπουργκ σε 1-1 και πήρε τον πρώτο της βαθμό στην φετινή Μπουντεσλίγκα. Αήττητοι παραμένουν οι νεοφώτιστοι με δύο ισοπαλίας σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτες της Άουγκσμπουργκ στη συνέχεια κλείστηκαν στην εστία τους και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι αποδείχθηκαν... φλύαροι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιόλογο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Καϊζερσλάουτερν ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν αφόρητα τους φιλοξενούμενους, αναγκάζοντας τον Γεντζ σε κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο 56' ο Σουκούτα Πάσου έκανε εξαιρετική ενέργεια και πλασέ, όμως ο Φέρχεγκ απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή, ενώ στο 70' ο Γεντζ κατάφερε και πάλι πάνω στην γραμμή να απομακρύνει την μπάλα μετά την κεφαλιά του Ρόντνεϊ.

Στο 75' ο Κουεμάχα έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ 2' αργότερα και πάλι ο Λεντζ κράτησε το μηδέν σε σουτ του Σουκούτα Πάσου. Στο 80' η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, με τον Σέχτερ να κάνει πολύ ωραία προσπάθεια και με αριστερό σουτ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Οι παίκτες της Καϊζερσλάουτερν, όμως, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όταν η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τραπ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκόγκια στο 87'!