Facebook Pixel Sportdog.gr | Το αφεντικό της Ιταλίας! Η Γιουβέντους… πάτησε τη Μίλαν και πανηγύρισε το νταμπλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-05-09 23:53:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Νίκη με 4-0 στον τελικό Κυπέλλου και απίθανες γκάφες των «ροσονέρι».

Η απόλυτη κυρίαρχος του ιταλικού ποδοσφαίρου είναι τα τελευταία χρόνια η Γιουβέντους, η οποία παρότι αμφισβητήθηκε πολύ έντονα κατά την διάρκεια της φετινής σεζόν, κατάφερε στο φινάλε της να πανηγυρίσει το τέταρτο συνεχόμενο νταμπλ.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η «Μεγάλη Κυρία» κατέκτησε και το Κύπελλο Ιταλίας, καθώς στον τελικό επικράτησε της Μίλαν με 4-0, με τους «ροσονέρι» να αντέχουν για ένα 45λεπτο, αλλά να κάνουν απίθανα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και δέχθηκαν τέσσερα γκολ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, η Γιουβέντους μπήκε φορτσάτη στην επανάληψη, πίεσε και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες, στο 56’ έφτασε και στο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπενατιά πήρε την κεφαλιά ολομόναχος και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Το γκολ αυτό ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των Πρωταθλητών, οι οποίοι στο 61’ έκαναν το 2-0, όταν ο Ντοναρούμα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, μετά από μακρινό σουτ του Κόστα. Πριν όμως προλάβουν να πανηγυρίσουν το δεύτερο γκολ, ήρθε και το τρίτο, πάλι από γκάφα του γκολκίπερ της Μίλαν. Μετά από κόρνερ στο 64’, ο Μάντζουκιτς πήρε την κεφαλιά, ο Ντοναρούμα έχασε ξανά την μπάλα μέσα από τα χέρια και ο Μπενατιά εύκολα έγραψε το 3-0.

Το πάρτι όμως της Γιούβε δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 76’ με πανομοιότυπο τρόπο ήρθε και το… κερασάκι για την κούπα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Μίλαν δεν έδιωξε και ο Κάλινιτς με μία περίεργη κεφαλιά προς τα πίσω, έγραψε το τελικό 4-0!