Facebook Pixel Sportdog.gr | Το Μουντιάλ που ονειρευόμασταν – Γιατί αυτή η διοργάνωση τα σπάει
| 2018-06-27 23:54:00

Το Μουντιάλ που ονειρευόμασταν – Γιατί αυτή η διοργάνωση τα σπάει

Τα τελευταία λεπτά κρίνουν τα πάντα.

Το γκολ του Μάρκος Ρόχο, που χάρισε στην Αργεντινή τη νίκη (2-1) επί της Νιγηρίας και την πρόκριση στην φάση νοκ-άουτ των «16», όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία, προστίθεται, στον μακρύ κατάλογο των τερμάτων που έχουν σημειωθεί μετά το 85ο λεπτό των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου για να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Μέχρι στιγμής, αυτα τα γκολ είναι 13 (σ.σ. υπήρχαν περισσότερα, αλλά χωρίς να επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα).

Ένας...φόρος τιμής στον Ιταλό, Ρενάτο Τσεζαρίνι, που έγινε διάσημος στη δεκαετία του '30 για την ικανότητά του να σκοράρει στα τελευταία λεπτά. Κρόος, Άσπας, Κουτίνιο και Ρόχο έσωσαν τις μεγάλες ομάδες με γκολ σε κρίσιμες στιγμές.

Τα περισσότερα σημειώθηκαν στον δεύτερο όμιλο: Μαρόκο-Ιραν (Μπουχαντούζ 95΄), Πορτογαλία-Ισπανία (Κριστιάνο Ρονάλντο 88΄), Ιράν-Πορτογαλία (Ανσαριφάρντ 93΄), Ισπανία-Μαρόκο (Ασπας 90΄).

Τα άλλα καθοριστικά γκολ: 1ος όμιλος: Αίγυπτος-Ουρουγουάη (Χιμένες 89’), Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος (Αλ Νταουσαρί 95’), 4ος όμιλος: Νιγηρία-Αργεντινή (Ρόχο 86΄), Ισλανδία-Κροατία (Πέρισιτς 90΄), 5ος όμιλος: Βραζιλία-Κόστα Ρίκα, (Κουτίνιο 91΄, Νεϊμάρ 97`) Σερβία- Ελβετία (Σακίρι 90΄), 6ος όμιλος: Γερμανία-Σουηδία (Κρόος 95΄) και 7ος όμιλος: Τυνησία-Αγγλία (Κέιν 91΄).